Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak dokonać zmian w przydzielonych godzinach nauczycielowi mianowanemu? Nauczycielowi z dniem 01 września przydzielono 21 godzin dydaktycznych (18 pensum , 3 nadgodziny). Czy można nauczycielowi zabrać dwie godziny , np. rewalidacji indywidualnej a przydzielić mu 2 inne godziny (etyki). Czy nauczyciel powinien być poinformowany o zmianach na piśmie?
Zmiany w obrębie godzin ponadwymiarowych nie wymagają zgody nauczyciela i można ich dokonywać w każdym czasie. Karta Nauczyciela wyraźnie wskazuje, ze godziny ponadwymiarowe przydziela się jedynie w szczególnych przypadkach podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania. Oznacza to, ze jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, można przydzielać nauczycielom godziny ponadwymiarowe. Dodatkowo przepisy Karty Nauczyciela ograniczają liczbę godzin ponadwymiarowych możliwych do przydzielenia, chroniąc w ten sposób nauczyciela przed nadmiernym obciążeniem pracą dydaktyczną.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 maja 2004 r., I PK 454/03 stwierdził wręcz, ze "zdjęcie z nauczyciela dodatkowego obowiązku przez nieprzydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy".
Godziny ponadwymiarowe są więc obowiązkiem, a nie przywilejem nauczyciela i wszelkie zmiany dotyczące tych godzin, podyktowane potrzebami szkoły są dozwolone. Jeżeli potrzeba zmiany przydziału godzin nastąpiła w trakcie roku szkolnego, należy wprowadzić zmiany przede wszystkim aneksem do projektu organizacyjnego oraz poinformować nauczyciela na piśmie o zmianie przydziału godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy głównemu księgowemu jednostki budżetowej(szkoła podstawowa) można ustalić zadaniowy system czasu pracy? Chodzi o krótki okres-np.3 miesiące.
- Jak zgodnie z prawem przyjąć wolontariusza do pomocy w przedszkolu?. Bardzo proszę o wzór jakiejś umowy, jakie są wymagania wobec wolontariusza?
- Mam pracownika, który w latach 2007 - 2010 był zatrudniony w Domu Dziecka. Od 2010 roku pracuje w szkole. Czy okres pracy w Domu Dziecka wlicza się do stażu pracy? Jeśli tak, a nie był on wliczany, to czy pracownikowi należy się wyrównanie za te lata?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę zatrudnić nauczyciela na czas niekreślony. To będzie 3 umowa (poprzednie na czas nieokreślony) dla nauczyciela wspomagającego. W tym roku kończy się tym dzieciom orzeczenie i nie będę miała w nowym roku nowych. Czy w związku z tym mogę, pomimo, że to już 3 umowa, zatrudnić nauczycielkę tylko na rok?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianą ustawy KN art. 42 ust. 2 pkt 2 nauczyciel może pełnić rolę nauczyciela wspomagającego (1godz/tyg) dla ucznia z orzeczeniem? Nauczyciel jest oligofrenopedagogiem. Nadmieniam, iż inny nauczyciel w ramach wynagrodzenia wspomaga w/w ucznia lecz nie na wszystkich zajęciach.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe