Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak liczyć staż na kolejny stopień awansu zawodowego, który został przerwany długotrwałą chorobą, urlopem macierzyńskim lub wychowawczym.
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku, gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa wyżej, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Zatem należy zliczyć wszystkie dni łącznej nieprzerwanej absencji nauczyciela i ustalić, czy przekracza ustawowy okres, o którym mowa wyżej. Jeśli np. staż powinien się zakończyć 31.05.2016 r., nauczyciel był nieobecny przez 2 miesiące, należy przedłużyć staż o 2 m-ce licząc od 1.06.br. Natomiast nie przedłuża się okresu między stopniami awansu jeśli spowodowane są nieobecnością spowodowaną przyczynami opisanymi w pytaniu, a nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9d.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy nauczycieli, którzy są w trakcie awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego i od września zmieniają miejsce pracy. Jakie dokumenty powinni otrzymać od dyrektora? Moje pytanie dotyczy w szczególności dotychczasowego podsumowania realizacji planu rozwoju zawodowego. Czy wystarczy, że do nowej szkoły nauczyciele idą ze sprawozdaniem z realizacji tego planu? Czy dyrektor powinien zrobić ocenę dorobku zawodowego za dotychczasowy okres?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej zatrudniając na stanowisku Dyrektora szkoły nauczyciela kontraktowego, którego pensum dydaktyczne wynosi pół etatu istnieje możliwość jego awansowania (mianowanie) w przypadku zatrudnienia ponadto wicedyrektora d/s dydaktycznych. Czy inaczej mówiąc wicedyrektor d/s dydaktycznych może poprowadzić ten staż i awans, ażeby Dyrektor mógł uzyskać kolejny stopień awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy nauczyciela po studiach na 6/18 etatu. Z Karty Nauczyciela wynika, że będzie to nauczyciel stażysta. Jednak nie może on rozpocząć stażu, gdyż nie ma odpowiedniego pensum. Jak traktować to przy wpisie do SIO? Czy będzie to nauczyciel bez stopnia awansu, czy nauczyciel stażysta?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracował w innej szkole i tam rozpoczął awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Ze względu na tytuł naukowy dr staż został skrócony. Od tego roku szkolnego kontynuuje ten staż w innej szkole.Czy taki nauczyciel,który nie przepracował w tej ,,drugiej szkole" 2 lat, może zakończyć awans na stopień nauczyciela mianowanego (pracował 9 miesięcy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym awansu zawodowego. Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego 1 września 2017r., 27 lutego 2018r. uległ wypadkowi w drodze do pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim, po tym zwolnieniu kontynuował zwolnienie lekarskie w związku z ciąża. Nauczyciel 23 września 2018 r. rozpoczął urlop macierzyński. Z dniem 29 grudnia 2018 r. urlop macierzyński został przejęty przez męża nauczycielki a ona rozpoczęła urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy z dniem 17 stycznia 2019r. Proszę o podanie daty zakończenia stażu na nauczyciela dyplomowanego, czy teczka tego nauczyciela ma być wg "starych" przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe