Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy postąpić, jeżeli nauczyciel jest oddelegowany na szkolenie w godz.10.00-14.00, a od godz.8.00 ma zajęcia? Czy należy go zwolnić z całego dnia? Nadmieniam, że szkolenie odbywa się w pobliżu miejsca pracy.
Czas pracy oraz rodzaj zajęć nauczyciela określają przepisy Karty Nauczyciela.
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby nauczyciel przyszedł do szkoły na 8-mą, przeprowadził np. dwie lekcje, a później poszedł na szkolenie, podobnie jak w przypadku innych zajęć nauczyciela, takich jak: zebrania z rodzicami, udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, itd.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu 30 maja 2018 r. kierownik szkolenia praktycznego złożył wniosek o odwołanie ze stanowiska z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia i przeniesieniem z dniem 1 września br. na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych.Proszę o wzór pisma do organu prowadzącego w sprawie wyrażenia opinii o odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej w szkole. Rada Pedagogiczna wyraziła opinię pozytywną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który korzystał z urlopu zdrowotnego od 10 września do 10 sierpnia należy się po powrocie urlop wypoczynkowy? Jeżeli tak to w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 01.01.2017 r. do 14.03.2017 r. była na urlopie rodzicielskim. Od 15.03.2017 .r do 12.11.2017 r. na urlopie wychowawczym. Od 13.11.2017 r. do 31.12.2017 r. na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym. Czy za 2017 r. należy jej się "trzynastka"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nienauczycielowi, który był zatrudniony w szkole od września do maja i przeszedł do innej placówki (również szkoła ) od maja na czas nieokreślony, należy się świadczenie urlopowe w nowym miejscu pracy za okres przepracowanych dwóch miesięcy czy powinien się zgłosić do poprzedniego pracodawcy o takie świadczenie urlopowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa, zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, dostarczyła na początku kwietnia informację o ciąży. Czy dyrektor ma obowiązek zapewnić jej etat na nowy rok szkolny? Czy może zaplanować jej mniejszy wymiar godzin, jeśli wynika to z organizacji roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe