Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka kontraktowa, zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, dostarczyła na początku kwietnia informację o ciąży. Czy dyrektor ma obowiązek zapewnić jej etat na nowy rok szkolny? Czy może zaplanować jej mniejszy wymiar godzin, jeśli wynika to z organizacji roku szkolnego?
Karta Nauczyciela nie reguluje uprawnień nauczycielek będących w ciąży, należy więc stosować, zgodnie z art. 91 c ust. 1, w tej kwestii przepisy kodeksu pracy. A te wyraźnie mówią o ochronie zatrudnienia kobiet w ciąży. Dyrektor musi więc zapewnić nauczycielce dotychczasowe zatrudnienie.
Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w klasie łączonej(V+VI) tylko na niektórych zajęciach dydaktycznych (muzyka, plastyka, wychowanie fizyczne, religia - pozostałe zajęcia dydaktyczne np. polski, matematyka są prowadzone w klasie V i VI odrębnie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wobec konieczności zmniejszenia liczby godzin nauczycielom, spowodowanej brakiem środków na wypłaty za godziny ponadwymiarowe, jest możliwe i zgodne z prawem oświatowym zatrudnienie tego samego nauczyciela na godziny na podstawie drugiej umowy o pracę.
Jaki miałoby to wpływ na dane w SIO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim. Czy nauczycielowi, który ma z tymi uczniami zajęcia rewalidacyjne za przydzielone godziny np. 4/18 godzin należy się dodatek za trudne warunki pracy/ Jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Szkołą Podstawową powstałą w wyniku przekształcenia gimnazjum. Wpłynęło nam orzeczenie z Poradni Psych.Pedagog.o potrzebie kształcenia specjalnego od 1.09 dla ucznia klasy drugiej szkoły podstawowej z orzeczonym "autyzmem, w tym zespołem Aspergera".
Z dniem 1.09. zmieniają się przepisy, w jaki sposób, na podstawie których przepisów i z jakimi kwalifikacjami zatrudnić nauczyciela dla w/w ucznia?
Dziękuję za pomoc gdyż jest to dla nas sytuacja nowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- nauczycielka we wrześniu 2023r skończyła 60 lat . W kwietniu 2024 dowiedziała się że jeśli nie przeszła na emeryturę to jest zwolniona od podatku dochodowego. Napisała oświadczenie i od kwietnia podatek nie był potrącany. Czy należy się nauczycielce wyrównanie od września2023r. do marca 2024r.?
Ta sama nauczycielka w sierpniu rozwiązała stosunek pracy i przeszła na emeryturę , ale od września 2024r została ponownie zatrudniona. Pytanie. Czy zatrudnienie emeryta (nauczyciela ) nie zwalnia już z nie naliczania podatku dochodowego? I czy zdrowotny musi być potrącany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe