Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak napisać pismo – stanowisko (uchwała) w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły podstawowej?
Zakładając, że pytanie dotyczy szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę, rada gminy na podstawie art. 89 ust. 8 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 oraz art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r., poz. 713 ze zm.) wyraża w uchwale zamiar przekształcenia wymienionej z nazwy szkoły podstawowej z dniem 31 sierpnia konkretnego roku wraz określeniem, na czym to przekształcenie ma polegać. Uchwała może także wymieniać organ (np. wójta) lub osobę upoważnioną do dokonania czynności niezbędnych do przekształcenia szkoły w zakresie wywiązania się z obowiązku zawiadomienia rodziców uczniów o zamiarze przekształcenia szkoły oraz wystąpienia do kuratora oświaty o opinię w sprawie przekształcenia szkoły (chodzi o wykonanie w imieniu gminy zadań określonych w art. 89 ust.1 i 3 w zw. z ust. 8 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W naszym przedszkolu niepublicznym od września 2018 roku zajęcia dodatkowe z rytmiki i tańca będzie prowadzić osoba, która nie ma przygotowania pedagogicznego, na podstawie umowy o współpracy (osoba ta prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą). Podczas zajęć na sali będzie obecny nauczyciel. Będziemy się rozliczać na podstawie faktury. Zajęcia dodatkowe nie są płatne przez rodziców. Czy możemy je sfinansować z dotacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy nauczyciela przedszkola pracującego na pół etatu w godzinach popołudniowych - po 5-tej godzinnej realizacji podstawy programowej obowiązuje program wychowania przedszkolnego wybrany przez nauczycieli pracujący do 13.00. Czy taki nauczyciel musi mieć swój program, czy opiera swoją pracę na programie dopuszczonym na dany rok szkolny nauczycielowi pracującemu w godzinach realizacji podstawy? A może wystarcz, że ten nauczyciel opracuje tylko plan pracy? 2.Jakie pensum obowiązuje nauczyciela, który pracuje po godzinach realizacji podstawy, tzn. w godzinach popołudniowych z dziećmi w różnym wieku(3,4,5,6-latki). Czy 25 godzinn, czy 22 godziny, a może uśrednione - podkreślam, że są to godziny wychodzące poza obowiązkowe 5 godzin realizacji podstawy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole publiczne może zawrzeć porozumienie o współpracy z specjalistą – psychologiem (mającym swój prywatny gabinet psychologiczny), aby mógł on wejść w skład zespołu WWR? Ma on wszelkie kwalifikacje, jednak obecny czas pracy i warunki nie pozwalają mu na zawarcie z placówką umowy. Zgłasza chęć współpracy, jednak tylko w formie porozumienia między placówką a jego gabinetem.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie, na jakie przepisy należy się powołać, argumentując, że nauczyciel nie może zawieźć ucznia własnym samochodem na konkurs bądź zawody sportowe.
W jakich przypadkach (wypadki uczniów w szkole) należy wezwać karetkę pogotowia? W przypadku podejrzenia złamania obojczyka pogotowie odmówiło przyjazdu. Czy w procedurach udzielania pomocy w wypadkach w szkole może być zapis, że uczeń jest odbierany przez rodzica (w przypadku skręceń, stłuczeń itp, ale wymagających interwencji lekarza, bo niezbędne jest prześwietlenie)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W dokumentach mojej placówki są dwa regulaminy: regulamin organizacji wycieczek i regulamin wyjść poza teren placówki. W naszej placówce większość wyjść, wyjazdów związana jest ze sportem (zawody - w mieście i poza miastem, w którym znajduje się placówka). Czy wyjazd na zawody do innego miasta traktować jako wycieczkę? Przyjmowaliśmy, że jeśli będzie przejazd autokarem, pkp to wycieczka. Jak traktować wyjazd na bieg wychowanków do innego miasta (mieszkamy w Trójmieście) - jako wyjście czy jako wycieczkę? Czy w ramach zajęć to wyjście, a poza zajęciami to wycieczka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe