Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowcy autobusu szkolnego. Kierowca pracuje np. od 6.15 do 17.00 czas jego pracy 10,45 godzin, godzin jazdy 8,15. Czy 2,15 to nadgodziny? Jaka przerwa przy takim czasie pracy się nazleży? Czy te 2,5 godziny mogę zliczać i oddać w dni wolne np. przerwy świateczne, ferie letnie i zimowe?
Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, a liczba godzin pracy wraz z nadgodzinami nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w obowiązującym okresie rozliczeniowym (art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, Dz. U. z 2012 r., poz. 1155).
Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin, oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin wliczając w to pracę w godzinach nadliczbowych. Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy (art. 13 ust. 1 ustawy). Takie przerwy są skracane o 15 minut wcześniej udzielonej obowiązkowej przerwy dla kierowców, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi 6 lub więcej godzin (art. 6 ust. 3 ustawy). Reasumujac kierowca, który był w pracy 10 godzin i 45 minut, powinien wykorzystać przerwy w łącznym wymiarze 45 minut przy tym przerwa 15-minutowa z art. 6 ust. 3 ustawy jest wliczana do czasu pracy, a pozostałe 30 minut do czasu dyżuru, który nie jest czasem pracy, o ile kierowca nie wykonywał swoich obowiązków (art. 9 ust. 2 w zw. z art. 7 pkt 1 ustawy). W takim przypadku godziny nadliczbowe wynoszą 2,5 godziny. Przy tym do czasu pracy wlicza się nie tylko czas prowadzenia pojazdu, ale także wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, m.in. pomoc wsiadającym i wysiadającym, codzienną obsługę i nawet formalności administracyjne (art. 6 ust. 1 ustawy).
W razie zatrudnienia przez jednostkę samorządu terytorialnego prowadzącą publiczną szkołę, pracownik – nie zaś pracodawca - dokonuje wyboru na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2014 r. poz. 1202), czy za ten czas woli otrzymać wyagrodzenie za pracę (bez dodatku za godziny nadliczbowe), czy czas wolny w tym samym wymiarze (2,5 godziny). W tym drugim przypadku pracownik może domagać się udzielenia wolnego w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu, a bez tego wniosku czas wolny powinien zostać udzielony do końca obowiązującego okresu rozliczeniowego. Kumulowanie nadgodzin i oddanie czasu wolnego w czasie ferii i świąt jest dopuszczalne przed lub po urlopie na wniosek kierowcy albo gdy nadgodzny wypracował w okresie rozliczeniowym, w który przypadają ferie lub inne przerwy w zajęciach.
W innych szkołach udzielenie czasu wolnego w wymiarze 2,5 godzin natępuje na wniosek pracownika w teminie z nim ustalonym. Bez wniosku pracownika należałoby udzielić 3,75 godzin wolnego do końca okresu rozliczeniowego (art. 151 [2] § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.
Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.). Jeśli nie zostanie udzielone wolne, należy wypłacić wynagrodzenie z dodatkiem za godziny nadliczbowe (art. 151 [1] § 1 k.p.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna do ustalenia obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracowniczych np. kucharka, woźna, pracownik gospodarczy, intendentka? Gdzie można znaleźć jakieś wytyczne?
- W dniu 04.12.2015 r. nauczyciel dostarczył orzeczenie lekarskie (data wydania: 02.12.2015 r.), w którym lekarz stwierdza konieczność udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w okresie, od 15.12.2015 r. do 14.12.2016 r. Mam uzasadnioną podstawę by sądzić, iż przedstawienie takiego orzeczenia w trakcie trwania semestru jest swoistą złośliwością ze strony nauczyciela, jego reakcją na podjęte przez dyrektora kroki dyscyplinujące, z uwagi na osiągane przez niego niskie wyniki nauczania. Wcześniej nie było żadnych symptomów stanu chorobowego nauczyciela, nie przebywał na zwolnieniach lekarskich itp. W związku z tym zamierzam skorzystać z prawa do odwołania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, i stąd moje pytanie: Czy do czasu otrzymania odpowiedzi w trybie odwoławczym z wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy nauczyciel kontynuuje pracę w szkole na zajmowanym dotychczas stanowisku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo pracy z 2008 roku. Były pracownik obsługi (2002-2008) zwrócił się z pisemną prośbą o wystawienie duplikatu świadectwa pracy. W odnalezionym w archiwum świadectwie pracownika z 2008 roku widnieją zapisy, które zdają się być nieprawidłowe:
w pozycji dotyczącej otrzymanego wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 kp wpisano: "w załączniku". Załącznik jednak zawiera daty zwolnień lekarskich na pracownika i daty zwolnień lekarskich opieki nad dzieckiem za cały okres zatrudnienia. Natomiast w pozycji dotyczącej okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia wpisano: "nie dotyczy". Co zrobić w takiej sytuacji? Nadmieniam również, że dyrektor szkoły, który wówczas podpisał świadectwo pracy zmienił nazwisko z jedno na dwuczłonowe. Czy przy wydawaniu duplikatów należy w takiej sytuacji dokonać wpisu: "podpisał dyrektor szkoły, imię i nazwisko" czy dyrektor może go podpisać obecnym nazwiskiem. Taka sama sytuacja dotyczy pieczątki szkoły. W międzyczasie zmieniła się nazwa szkoły - czy wydając duplikat należy przystawić obecną pieczątkę czy dokonać wpisu przepisując treść "starej" pieczątki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie złożył wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z dniem 31 sierpnia 2022 r. w związku z możliwością przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jaka powinna być wpisana podstawa rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Nauczyciel nie przedstawił jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego. Kiedy należy wypłacić nauczycielowi odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne w dniu rozwiązania stosunku pracy czy po przedstawieniu decyzji o świadczeniu kompensacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o sprostowanie świadectwa pracy dot. okresu zatrudnienia. Nauczyciel na własną prośbę przeniósł się do innej szkoły, w której obecnie pracuje. Pierwszą umowę zawierał z nauczycielem poprzedni dyrektor z dniem 2.09.1996, ponieważ 1.09.1996 był niedzielą. Po sprawdzeniu w kartach wynagrodzenia liczony do wypłaty był pełen miesiąc. Czy mogę dokonać takiego sprostowania, wiem że następne pismo od nauczyciela będzie dotyczyło sprostowania daty zawarcia umowy. Faktycznie nauczyciel rozpoczął świadczenie pracy od 2.09.1996
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe