Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Świadectwo pracy z 2008 roku. Były pracownik obsługi (2002-2008) zwrócił się z pisemną prośbą o wystawienie duplikatu świadectwa pracy. W odnalezionym w archiwum świadectwie pracownika z 2008 roku widnieją zapisy, które zdają się być nieprawidłowe: w pozycji dotyczącej otrzymanego wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 kp wpisano: "w załączniku". Załącznik jednak zawiera daty zwolnień lekarskich na pracownika i daty zwolnień lekarskich opieki nad dzieckiem za cały okres zatrudnienia. Natomiast w pozycji dotyczącej okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia wpisano: "nie dotyczy". Co zrobić w takiej sytuacji? Nadmieniam również, że dyrektor szkoły, który wówczas podpisał świadectwo pracy zmienił nazwisko z jedno na dwuczłonowe. Czy przy wydawaniu duplikatów należy w takiej sytuacji dokonać wpisu: "podpisał dyrektor szkoły, imię i nazwisko" czy dyrektor może go podpisać obecnym nazwiskiem. Taka sama sytuacja dotyczy pieczątki szkoły. W międzyczasie zmieniła się nazwa szkoły - czy wydając duplikat należy przystawić obecną pieczątkę czy dokonać wpisu przepisując treść "starej" pieczątki?
Ponieważ zachodzi potrzeba dokonania sprostowania świadectwa pracy, nie wydaje się duplikatu, a nowy egzemplarz. Konieczność sprostowania wynika z tego, że po pierwsze należy zweryfikować, czy istnieją przesłanki do podania liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy; a po drugie załącznik, który poprzednio został sporządzony, dotyczy okresów nieskładkowych, w których należy uwzględnić przypadające w całym czasie zatrudnienia okresy zwolnień lekarskich, za które pracownikowi wypłacono wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, a także daty zwolnienia wykorzystanego w celu opieki nad dzieckiem - § 2 ust. 1 pkt 13 i pkt 17, § 7 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 2292 ze zm.). W świadectwie należy podać aktualną nazwę pracodawcy, który wydaje świadectwo, jednak ponieważ w czasie zatrudnienia pracownika była ona inna, można dodać adnotację o poprzedniej nazwie szkoły i końcowym terminie jej obowiązywania. Świadectwo pracy podpisuje aktualny dyrektor szkoły, podając obecne brzmienie nazwiska.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o udzielenie informacji, jak przebiega procedura ograniczenia etatu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania. Ze względu na organizację pracy placówki zaistnieje konieczność ograniczenia zatrudnienia u dwóch nauczycieli-psychologów:
•obecne zatrudnienie - 1 etat u każdego,
•docelowe - 1/2 etatu u każdego.
Staż pracy nauczycieli-psychologów to:
•w pierwszym przypadku: 32 lata, 11 miesięcy, 8 dni, w szkole 19 lat, 2 miesiące, 12 dni, możliwość przejścia na emeryturę - 28 .01.2026 r., ochrona przedemerytalna - od 28.01.2022 r.,
•w drugim przypadku: staż pracy 7 lat, 8 miesięcy, 24 dni, w szkole 1 rok, 9 miesięcy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy premia regulaminowa powinna być wyszczególniona w umowie bądź w aneksie do umowy jako składnik wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole od wielu lat od 1.09 zostaje kierownikiem praktycznej nauki zawodu (stanowisko kierownicze). Czy należy naliczyć dodatkowy urlop wypoczynkowy od września, czy potraktować ten, który wykorzystał jako nauczyciel za pełen wykorzystany w tym roku i zacząć naliczanie urlopu w nowym wymiarze od stycznia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani sprzątająca w szkole zachorowała i od 3 listopada przebywa na L4. Inne panie sprzątaczki pracujące w szkole zostały wysłane do wykonania prac, aby w szkole było czysto. Po dwóch tygodniach wystąpiły z szeregiem problemów i próśb, aby szukać nowego pracownika. Aby wynagrodzić im wykonywaną dodatkową pracę, przyznałem 10% dodatku od 29 listopada do poborów zasadniczych, do czasu powrotu chorej sprzątaczki. Obowiązujący regulamin przewiduje takie rozwiązanie pod warunkiem posiadanych środków. Na zabezpieczenie środków uzyskałem zgodę od organu, choć ich nie miałem. Chora sprzątaczka wróciła do pracy 6 grudnia. Czy za tydzień mogę wypłacić dodatkowe 10%? Czy moje działania są prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest na umowę o pracę na zastępstwo w terminie od 1 września 2022 r. do 31 lipca 2023 r. Planowane jest zatrudnienia nauczyciela na podstawie kolejnej umowy o pracę obowiązującej od dnia 1 września 2023 r. Czy musi wykonać wstępne badania lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe