Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo wyliczyć okres urlopu wychowawczego. Interesuje mnie zapis, iż urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 ok życia. Pracownica urodziła dziecko 11.02.2013 r. dnia 26 sierpnia 2016 r złożyła wniosek o urlop wychowawczy na 35 miesięcy. Do kiedy może wziąć urlop wychowawczy jak prawidłowo wyliczyć dzień i miesiąc zakończenia urlopu wychowawczego?
W opisanym przypadku nalezy wziąć pod uwagę następujące zasady udzielania urlopu wychowawczego:
- wymiar urlopu - do 36 miesięcy, z czego 35 należne jednemu rodzicowi,
- okres, na który urlop może zostać udzielony - nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Powyższe oznacza, że pracownica może wykorzystać do 35 miesięcy urlopu wychowawczego udzielanego jednorazowo lub w częściach najpóźniej do końca 2019 roku (11 lutego 2019 r. jej dziecko ukończy 6 rok zycia). Nie oznacza to, że wymiar urlopu wydłuzy się do 31.12.2019 r. Jest to jedynie data końcowa, do której pracownica może korzystać z urlopu.
W pytaniu nie podano od kiedy pracownica chce przejść na urlop (wniosek składany jest w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu). Jezeli pierwszym dniem urlopu byłby 1 września 2016 r., to od tego dnia należy policzyć 35 miesięcy (czyli do 31.07.2019 r.).
Termin zakończenia urlopu wychowawczego mieści się zatem w możliwym terminie, tj. do końca roku 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel po spełnieniu wymogów może odejść na emeryturę w połowie miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu na czas nieokreślony na niepełny wymiar czasu pracy należy się odprawa, jeśli tak na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy urlop zdrowotny nauczyciela wlicza się do lat pracy pedagogicznej ? Nauczyciel ma 59 lat i 42 lata pracy ogólnej, staż pracy pedagogicznej 16 lat czy może skorzystać z emerytury pomostowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest regulamin przydzielania pracownikom i nauczycielom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia. Regulamin ten przewiduje wypłatę ekwiwalentów za zakup ww. odzieży. W regulaminie tym nie ma zawartej informacji w jaki sposób traktować nauczycieli zatrudnionych np. 4/18 na wf? Czy pracodawca powinien wypłacić temu nauczycielowi ekwiwalent w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu, czyli jeśli n-l na 18/18 wf ma 400 zł. to ten n-l zatrudniony na 4/18 powinien otrzymać 88,89 zł.? Czy powinien otrzymać kwotę w pełnej wysokości? Ponieważ wf ma w 4 dniach w tygodniu i zużycie jego jest podobne, czy w regulaminie dopuszczalny jest zapis pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy ekwiwalent wypłaca się proporcjonalnie do wymiaru etatu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe