Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie § 10 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, Dz.U. z...

PORADA PRAWNA

29 kwietnia 2019 Prawo oświatowe

Jak rozumieć rozporządzenie MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół i co za tym idzie przydział godzin do dyspozycji dyrektora? Czy dyrektor musi od roku szkolnego 2019/2020 w każdej klasie zaplanować 4 godziny dyrektorskie, czy jedynie w klasach, które rozpoczynają nowy cykl czyli w klasie 1 SP 3 godziny i w klasie IV 4 godziny dyrektorski. Przecież klasa VIII miała zatwierdzoną ramówkę zgodnie z nadal obowiązującym rozporządzeniem z 28 marca 2017 roku gdzie na cykl VII i VIII klasy miała mieć 1 godzinę dyrektorską? Jeśli będę miał przydzielić 8 klasie 4 godziny dyrektorskie klasa 8 będzie miała tygodniowo 40 godzin zajęć, co jest niedopuszczalne.

Na podstawie § 10 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, Dz.U. z 2019 r., poz. 639 nowa ramówka obowiązuje od 1 września 2019 r. we wszystkich klasach szkoły podstawowej, ponieważ przepisy wykonawcze nie zawierają przepisu przejściowego o stopniowym wchodzeniu w życie tylko w niektórych klasach szkoły podstawowej w roku szkolnym 2019/2020. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ww. rozporządzenia nie są przewidywanie po 4 godziny dyrektorskie w każdym z roczników szkoły podstawowej. Na całym pierwszym etapie edukacyjnym dyrektor ma do dyspozycji łącznie 3 godziny w 3 rocznikach, czyli może przydzielić po 1 godzinie w każdym z roczników od I do III klasy, albo 1 i 2 godziny w dwóch rocznikach i 0 godzin w trzecim roczniku oraz decyduje o ich rozkładzie w poszczególnych klasach. Na całym drugim etapie edukacyjnym dyrektor ma do dyspozycji łącznie 4 godziny w 4 rocznikach, czyli może przydzielić po 1 godzinie w każdym z roczników od IV do VIII klasy albo rozłożyć je nierównomiernie. W związku ze zmianą ramówki należy ustalić, ile godzin dyrektorskich dotychczas w danej szkole zrealizowano w klasach IV-VII, aby ustalić ile godzin jeszcze pozostaje w VIII klasie do zrealizowania z puli 4 godzin na drugim etapie edukacyjnym. W VIII klasie przydzielenie 4 godzin byłoby konieczne tylko, jeśli w klasach IV – VII nie zrealizowano żadnych godzin dyrektorskich. Na marginesie należy dodać, że z załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia nie wynika, że w VIII klasie uczniowie nie mogą mieć łącznie 40 godzin zajęć obowiązkowych z godzinami dyrektorskimi. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT