Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda procedura przejścia na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczyciel musi przechodzić z całego etatu, czy w momencie ukończenia 55 lat? Czy może dowolnie później? Czy można przejść na to świadczenie w trakcie roku szkolnego? Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia?
Aby móc przejść na świadczenie, nauczyciel musi zainicjować rozwiązanie stosunku pracy lub nauczyciel pełnoetatowy może zostać zwolniony z przyczyn organizacyjnych lub z upływem okresu stanu nieczynnego, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 128). Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne od osiągnięcia wieku 55 lat w przypadku kobiety do okresu poprzedzającego osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego lu nabycia uprawnień emerytalnych na innej podstawie, ponieważ świadczenie przysługuje do dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień nabycia uprawnień emerytalnych (art. 4 ust. 3 pkt 4 i art. 8 pkt 1 i 2 ww. ustawy). Na świadczenie nie trzeba przechodzić z pełnego etatu, ponieważ wymagane jest posiadanie ogólnego stażu, który wynosi 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne w trakcie roku szkolnego po rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy świadczenie kompensacyjne jest wynikiem podzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego danej osoby przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 31.10.2021 r. pracownikowi obsługi upłynął okres zasiłkowy 182 dni. We wrześniu 2021 r. pracownik złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. 18 listopada otrzymał decyzję odmowną z ZUS. Pracownik poinformował zakład pracy, że się odwołuje od tej decyzji. W jaki sposób udokumentować nieobecność pracownika w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel (mgr z przygotowaniem pedagogicznym), który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkole z dzieckiem : 1.słabosłyszącym; 2.z afazją; 3.z zespołem Aspergera; 4. niedostosowanym społecznie. W opinii poradni Psychologiczno-pedagogicznej jest wpisane w zaleceniach miedzy innymi: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
- Czy nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, mający 56 lat - podlega 4-letnim emerytalnym okresem ochronnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w placówce niepublicznej ma prawo do posiadania legitymacji służbowej upoważniającej go do zniżek ? Jeżeli tak, to kto powinien mu taki dokument wydać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie w sprawie ustalenia zasad przydziału pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, które przysługują określonej grupie pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami Kp, czy jeżeli wypłacam swoim pracownikom ekwiwalent pieniężny na zakup odzieży ochronnej jest to dużym błędem, czy taka forma jest dopuszczalna? Za odpowiedź serdecznie dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe