Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel (mgr z przygotowaniem pedagogicznym), który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkole z dzieckiem : 1.słabosłyszącym; 2.z afazją; 3.z zespołem Aspergera; 4. niedostosowanym społecznie. W opinii poradni Psychologiczno-pedagogicznej jest wpisane w zaleceniach miedzy innymi: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.......(Dz.U. z 2013r. poz.1207) oraz rozporządzenia MEN z dnia z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach - nauczyciel z opisanymi w pytaniu kwalifikacjami może tylko prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które są jedną z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi w szkole.
Nauczyciel ten nie ma moim zdaniem kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ani zajęć resocjalizacyjnych z uczniem niedostosowanym społecznie. Zajęcia rewalidacyjne może prowadzić nauczyciel mający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, a zajęcia resocjalizacyjne - nauczyciel mający kwalifikacje z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej. Przypominam jednocześnie, że ostateczną decyzję o kwalifikacjach nauczyciela podejmuje zawsze dyrektor szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z dniem 1 września został zatrudniony w dwóch szkołach na terenie gminy i organ prowadzący ustalił podwyższone pensum, które wynosiło 24/24. W trakcie trwania roku zaszła potrzeba przydzielenia godzin nauczania indywidualnego i z braku nauczycieli specjalistów tenże nauczyciel otrzymał dodatkowe 2 godziny zajęć. Czy można w trakcie roku szkolnego zmienić umowę i podwyższyć pensum do 26/26, czy też wykazać te 2 godziny jako godziny ponadwymiarowe nauczyciela? Jeżeli nie, to czy ten nauczyciel może realizować dodatkowe 2 godziny zajęć i w jaki sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie pracy znajduje się wykaz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników szkoły z przewidywanym okresem użytkowania oraz górnym limitem kwot ekwiwalentu - dopuszcza się zakup odzieży i obuwia przez samych pracowników, ale w zamian za ekwiwalent. Czy pracownik ten powinien przedstawić paragon zakupu, a pracodawca powinien w swej dokumentacji przechowywać ten paragon? Czy nie musi żądać paragonów na zakupione rzeczy, a jedynie bazować na ustalonym górnym limicie kwot ekwiwalentu określonej w regulaminie pracy i oczywiście kwotą jaką posiada w budżecie szkoły ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna - ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy: Czy mogę zatrudnić na stanowisku nauczyciela grupy dla osób z głęboką niepełnosprawnością osobę, która ukończyła magistra fizjoterapii, tam odbyła praktykę pedagogiczną w wymiarze 160 godzin oraz ma ukończone studia podyplomowe z edukacji osób niepełnosprawnych - oligo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce publicznego przedszkola przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w momencie złożenia wypowiedzenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia w dniu 30.09.2017 r. gdy: wykorzystała urlop macierzyński i urlop rodzicielski w roku 2016, a rok 2017 zaczęła od zwolnień L-4, a później korzystała z urlopu wychowawczego do dnia 31.08.2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo,
zwracamy się z prośbą o pomoc w ustaleniu prawa do "13" za 2012r. w następujących przypadkach:
1) nauczycielka zatrudniona od 2001r. na stałe w Szkole Podstwowej:
w 2012r. była nieobecna w pracy: -od 16 do 24 lutego - choroba ,
-od 02 marca do 16 sierpnia - urlop macierzyński, między 12 a 27 września przebywała na urlopie
-od 17 sierpnia do 11 września - choroba, wypoczynkowym (uzupełniającym)
-od 28 września do 31 października - choroba,
-od 1 listopada do nadal urlop dla poratowania zdrowia
2) nauczycielka w trakcie trwania stosunku pracy (umowa zawarta do 31 sierpnia 2012r. w Szkole Podstawowej) umiera (09.VIII.2012r.), od 13 marca do dnia zgonu przebywała na chorobie.
Czy w/w pracownikom należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012r.?
Bardzo prosimy o pomoc w rozstrzygnięciu sprawy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe