Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda procedura zatrudniania asystenta nauczyciela dla 1. klasy na podstawie nowych przepisów? Czy wniosek o zatrudnienie składany do organu prowadzącego może być podyktowany pisemnym podaniem w tej sprawie Rady Rodziców lub rodziców uczniów danej klasy? Czy są jakieś wymogi, kiedy trzeba zatrudnić w szkole asystenta nauczyciela? Czy organ prowadzący może odmówić zatrudnienia asystenta, mimo wniosku dyrektora szkoły- na jakiej podstawie? Czy szkole przysługuje wówczas odwołanie od decyzji organu prowadzącego?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, można zatrudnić asystenta nauczyciela w klasach I-III i w świetlicy szkolnej. Oznacza to, że zatrudnienie takiej osoby nie jest obligatoryjne. Organ prowadzący przed wydaniem zgody na zatrudnienie asystenta nauczyciela z pewnością sprawdzi zasadność utworzenia takiego stanowiska w szkole, np. ze względu na liczbę uczniów 6-letnich lub ogólną liczbę uczniów w klasie.
Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej procedury tworzenia w szkole stanowiska asystenta nauczyciela. Wniosek dyrektora nie musi być poparty pismem rodziców. Jeżeli organ prowadzący stwierdzi, że w danej szkole nie zachodzi potrzeba zatrudnienia asystenta nauczyciela np. z uwagi na niewielką liczbę uczniów w klasach, może nie wyrazić zgody na utworzenie tego stanowiska. W takim przypadku, rodzice uczniów niezgadzający się z decyzją organu prowadzącego mogą zwrócić się ze skargą do Kuratorium Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc nauczyciela na podstawie kodeksu pracy od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r., nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017, jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim od 05.04.2017 r. do 19.06.2017 r. w związku z ciążą oraz na urlopie macierzyńskim od 20.06.2017 r. do 30.06.2017 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony jest w szkole na 10/18 etatu na czas nieokreślony. W roku szkolnym 2011/12 zwiększono mu liczbę godzin ze względu na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela oraz 2 godziny nauczania indywidualnego. Jak zapisać te zmiany w umowie o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), autyzmem oraz zespołem Aspergera (4 semestry) oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki szkolnej i wczesnoszkolnej (3 semestry) , a wykształcenie wyższe z tytułem magistra uzyskała z kulturoznawstwa może pełnić rolę pedagoga specjalnego? Czy może pełnić rolę nauczyciela współorganizującego kształcenie? (szkoła niepubliczna na prawach publicznej)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy procedur wypłacania premii regulaminowej pracownikom niepedagogicznym. Każdemu pracownikowi o ile dobrze wypełnia swoje obowiązki przysługuje premia w wysokości 20% (tak ma zapisane w umowie). Jak należy wobec tego postępować w sytuacji, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim np. 7 dni? A jak w sytuacji gdy jest na urlopie macierzyńskim lub kilkumiesięcznym zwolnieniu? Czy właściwy jest zapis w regulaminie, że za każdy dzień zwolnienia lekarskiego pracownik traci 1% premii? Zasady wypłacania premii regulaminowej określa pracodawca. Wśród nich może znaleźć się zapis o obniżeniu premii za każdy dzień absencji chorobowej (choć najczęściej stosowany jest dłuższy okres, np. tygodniowy). Takie dłuższe zwolnienia bardziej obciążają pozostałych pracowników, którzy wykonują pracę za nieobecną osobę. W przypadku nieobecności takich jak urlop macierzyński czy kilkumiesięczne zwolnienie pracodawca nie płaci premii, ponieważ pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia lecz stosowny zasiłek (macierzyński, chorobowy). Wątpliwości budzi jedynie zapis w umowie. Powinien on brzmieć: premia do 20% wypłacana zgodnie z regulaminem premiowania albo premia regulaminowa w wysokości do 20%. Jeżeli pracownik ma wpisane w umowie, że jednym ze składników wynagrodzenia jest premia w wysokości 20%, to może domagać się wypłaty tego składnika. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mamy jednak jeszcze problem z premią Pani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Nasza księgowa co miesiąc dopomina się o ustalenie wysokości premii każdemu pracownikowi łącznie z tą Panią. Wg Państwa odpowiedzi nie powinno się jej przyznawać. Dyrektor wpisał 0%. Księgowa twierdzi, że mimo wszystko powinna mieć przyznane, aby wyliczyć to do wyliczania zasiłku. Jak powinno być właściwie? Czy ta Pani powinna być uwzględniona w ogóle na listach premii?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymienione poniżej kwalifikacje są wystarczające na zatrudnienie w szkole osoby jako pedagoga:
- dyplom licencjata w zakresie pedagogiki specjalnej o spec.resocjalizacja,
- dyplom magistra w zakresie pedagogiki specjalnej o spec. terapia zajęciowa oraz rozpoczęte studia w zakresie ped. spec. o specjalności socjoterapia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe