Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wyglądają świadczenia urlopowe dla pracowników niepedagogicznych?
Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę. Złożył podanie o rozwiązanie stosunku pracy, prosząc jednocześnie o skrócenie okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Aktualnie przebywa na urlopie wypoczynkowym. Za kilka dni pracownikowi zostanie wypłacony ekwiwalent. Czy należy mu się również świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe, na podstawie art. 53 ust. 1a Karta Nauczyciela, jest wypłacane corocznie nauczycielom. Jest to świadczenie przysługujące obligatoryjnie każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w danym roku szkolnym. Z kolei kwestię świadczeń urlopowych pracowników niepedagogicznych rozstrzyga ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Kto może wypłacać świadczenie urlopowe?
Jeśli chodzi o możliwość wypłacania świadczenia urlopowego dla tych pracowników szkoły, którzy nie są nauczycielami, to trzeba zauważyć, że przepis art. 3 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje możliwość wypłacania świadczenia urlopowego. Jednak odnosi się do pracodawców, którzy nie należą do jednostek sektora finansów publicznych.
Szkoła nie może wypłacać świadczenia urlopowego pracownikom niepedagogicznym
Pracodawca sfery budżetowej nie może wypłacać pracownikom niepedagogicznym świadczenia urlopowego. Zatem w samorządowej placówce oświatowej nie jest możliwe wypłacanie świadczenia urlopowego pracownikom niepedagogicznym
Pracodawca jednostki budżetowej i samorządowej jest zobowiązany do utworzenia funduszu socjalnego, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
Inne świadczenie z funduszu
Jednocześnie pracownik niepedagogiczny może ubiegać się o inne świadczenia z funduszu, które są przewidziane w regulaminie funduszu. Świadczenia te mogą być również związane z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.
Regulamin ZFŚS może normować kwestię przyznawania świadczeń urlopowych
Można do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wprowadzić postanowienia, na mocy których byłoby możliwe przyznawanie pracownikom szkoły niebędącym nauczycielami świadczenia, którego wysokość odpowiadałaby wysokości świadczenia urlopowego nauczycieli.
Regulamin korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinien też określać zasady wypłacania takiego świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na podstawie art. 70 KN nauczyciel złożył podanie o przeniesienie do pracy w miejscu zamieszkania jej męża i wspomina o ewentualnym urlopie bezpłatnym. Co to znaczy niemożność zatrudnienia go w zawodzie nauczycielskim? Jeśli zaproponują mu, np. 7 godz na zastępstwie na czas określony, to czy ja mogę takiego urlopu udzielić? Ponieważ przenosi się do miasta, to ilu dyrektorów winno jej dać informację o niemożności zatrudnienia... Czy w ogóle tego wymagać? Bo chyba oświadczenie nie wystarczy?
- Czy uśredniamy czas pracy kadry zarządzającej? Szkoła jest feryjna. Proszę o podstawę prawną.
- Nauczyciel ma wykształcenie:
- wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, kierunek: filologia polska;
- studia podyplomowe, kierunek: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z językiem angielskim;
- certyfikat językowy TELC potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
Czy nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i nauczaniu zintegrowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o nowy wzór świadectwa pracy z dokładnym omówieniem
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe