Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zwalniać nauczycieli, jakie są kryteria, jak dyrektor powinien przygotować się do obrony w sądzie pracy?
Do kryteriów zwalniania nauczycieli w związku ze zmianami organizacyjnymi należy przyjąć:
1) podstawę nawiązania stosunku pracy (mianowanie czy umowa o pracę)
2) kwalifikacje nauczyciela (kwalifikcje do nauczania przedmiotu, dodatkowe kwalifikacje potrzebne w szkole - studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne)
2) doświadczenie (staż pracy - dotyczy nauczania konkretnego przedmiotu),
3) jakość pracy - ocena pracy (wyniki nauczania, zaangażowanie w życie szkoły, pełnione funkcje społeczne)
4) ciągłość nauczania (nieobecności nauczyciela w pracy),
5) sytuacja rodzinna i życiowa (nabycie praw emerytalnych, status jedynego żywiciela rodziny, itd.)
Aby obronić w sądzie pracy zasadność swoich decyzji, należy dokładnie przeanalizować sytuację każdego zwalnianego nauczyciela i zastosować kryteria odpowiednie do stanu faktycznego. Sąd pracy bada bowiem kryteria, jakimi kierował się dyrektor w konkretnej sprawie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak stosuje się urlop z tytułu siły wyższej w przypadku nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- w nawiązaniu do poprzedniego zapytania nie rozumiem następującego zapisu cyt. Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
całość odpowiedzi
Na podstawie art. 1821f kodeksu pracy, w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni w przypadku nauczycielki opisanej w pytaniu. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Skoro nauczycielka ma przyznany urlop rodzicielski do 05.03.2019 r., a chciałaby od grudnia łączyć go z pracą, należy obliczyć ilość tygodni, np. 14 tygodni licząc od 28.11.2018 r. i pomnożyć przez 1/2 etatu, co daje 7 tygodni wydłużonego urlopu.
Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop został proporcjonalnie wydłużony, wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. We wniosku, o łączenie urlopu z wykonywaniem pracy, pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (te 7 tygodni). Jeżeli podczas 7 tygodni wydłużonego urlopu nauczycielka nie będzie wykonywała pracy, to po prostu przebywa wtedy na urlopie rodzicielskim (do 23.04.2019). Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
Zgodnie z art. 1821e § 1 KP, pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Po złożeniu przez nauczycielkę wniosku o łączenie urlopu z pracą, zmiany należy dokonać angażem, a dalszego urlopu udzielić na 1/2 etatu.
Po zakończonym urlopie rodzicielskim należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 42 dni w taki sposób, aby nie nakładał się na okres wakacji, które będą nowym urlopem za 2019 rok (urlop uzupełniający można udzielać w częściach w porozumieniu z nauczycielem).
Pracownik po łączonym urlopie praca na 1/2 etatu + urlop rodzicielski chciałby wrócić do pracy na całym etacie. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie powyższego zapytania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do lat stażu pracy, a zarazem do Nagrody Jubileuszowej można wliczyć pracownikowi niepedagogicznemu, który dostarczył do szkoły oświadczenie, podpisane przez dwóch świadków, pracowników zakładu w którym w latach 1970-1972 tz. przez dwa lata odbywał przyuczenie do zawodu przez 3 dni w tygodniu, a przez pozostałe dni uczęszczał do Przyzakładowej Szkoły Zawodowej? Pracownik w ówczesnych latach nie otrzymał świadectwa pracy z zakładu, w którym odbywał przyuczenie, ale posiada świadectwo ukończenia Szkoły Przyzakładowej. Nadmieniam, że ten zakład pracy istnieje do dnia dzisiejszego, niestety w archiwach nie ma już dokumentacji z lat 70, a świadkowie, którzy podpisali oświadczenie są czynnymi pracownikami do dnia dzisiejszego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świadectwie pracy umieszcza się informację, że pracownik korzystał np. z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego? Co należy wpisać w punkcie "Wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy"? (czy właśnie te urlopy??), oraz w pkt. "Okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe