Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest procedura przeniesienia nauczyciela (zatrudniony na podstawie mianowania jak i na umowę o pracę na czas nieokreślony) przez organ prowadzący ze szkoły podstawowej do gimnazjum na podstawie nowych przepisów - przepisów przejściowych? Proszę o udostępnienie aktualnych wzorów pism potrzebnych do przeniesienia nauczyciela. Czy w związku z przekazaniem teczki osobowej do gimnazjum powinnam mieć w dokumentach protokół przekazania?
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły na podstawie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela, czyli za jego zgodą, następuje tak samo, jak dotychczas. W procedurze przeniesienia nic się nie zmieniło - przenosi dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.
Jedyna zmiana w przepisach przejściowych, to możliwość przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, a nie tylko mianowanego oraz brak możliwości przenoszenia nauczycieli na podstawie art. 18 ust. 2 i art. 19, czyli z urzędu do innej miejscowości i z urzędu przez organ prowadzący (art. 220 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe).
W związku z przekazaniem teczki akt osobowych nauczyciela przenoszonego do innej szkoły, dyrektor powinien sporządzić protokół przekazania dokumentacji, wyszczególniając w nim liczbę dokumentów w każdej z części akt osobowych (A,B,C). Protokół podpisuje strona przekazująca i strona przyjmująca. Protokół powinien być przechowywany w dokumentacji szkolnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik 5 czerwca 2017r. nabywa prawa do emerytury. Chce jednak skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść, dostępnego do końca stycznia 2017r. Jednakże Program nie objaśnia stanowiska ZUS w tej sprawie. Stąd moje pytanie czy ZUS obliczając emeryturę zasugeruje się tym, że pracownik odszedł z pracy szybciej w ramach Programu i naliczy niższą emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z powodu urlopu macierzyńskiego, a później rodzicielskiego pani zatrudniona na stanowisku nauczyciela (mianowanie) nie wykorzystała w ogóle urlopu wypoczynkowego w 2020 r. Z dniem 4 grudnia 2020 r. kończy się jej urlop rodzicielski. Czy termin udzielenia urlopu uzupełniającego nie może się nakładać z terminem ferii zimowych w 2021 r.? Jeśli pracownica planuje powrót do pracy z dniem 1.09.2021 r. i będzie się ubiegała o urlop wychowawczy, to czy ten urlop wychowawczy musi się zakończyć 31.08.2021 r., czy może się kończyć z ostatnim dniem zajęć czerwcu 2021 r.? Jak w tym przypadku określić wymiar należnego danej pracownicy urlopu za 2021 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w 1987r. ukończyła Studium Nauczycielskie kierunek: nauczanie początkowe. Potem ukończyła studia podyplomowe- dwusemestralne studia w zakresie wychowanie fizyczne i gimnastyka korekcyjna. Czy nauczycielka ta może uczyć edukacji ruchowej w klasach I-III szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie jakie pensum należy zastosować do godzin doradztwa zawodowego, których realizacja wynika z ramowego planu nauczania (10 godzin na klasę w klasach 7 i 8) w stosunku do nauczyciela zatrudnionego w szkole jako nauczyciel pedagog w pełnym wymiarze godzin (posiada także kwalifikacje do prowadzenia zajęć doradztwa zawodowego) w przypadku powierzenia temu nauczycielowi realizacji godzin doradztwa zawodowego jako ponadwymiarowych - czy godziny powinny być rozliczane z pensum 18-godzinnego jako lekcje wynikające z ramowego planu nauczania czy też 22-godzinnego jak wynika z pensum doradcy zawodowego? Pragnę podkreślić, iż nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole jako doradca zawodowy, jedynie ma powierzone godziny ponadwymiarowe a zatrudniony jest na stanowisku pedagoga szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy obecne przepisy prawa oświatowego zabraniają bibliotekarzowi (pensum 30/30)i pedagogowi (pensum 25/25) przyznać godziny ponadwymiarowe? Nauczyciele ci mają kwalifikacje do nauczania przyznanych godzin ponadwymiarowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe