Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Kwestię dokumentacji zajęć prowadzonych z dzieckiem niepełnosprawnym, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego regulują następujące rozporządzenia...

PORADA PRAWNA

15 stycznia 2016 Prawo oświatowe

Jaka jest wymagana dodatkowa dokumentacja zajęć dla dziecka ze stwierdzonym niedosłuchem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy nauczyciel wychowania przedszkolnego może prowadzić takie zajęcia?

Kwestię dokumentacji zajęć prowadzonych z dzieckiem niepełnosprawnym, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego regulują następujące rozporządzenia MEN:

1. Rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2015 r., poz. 1113) gdzie w § 6. 1-12 mówi o konieczności opracowania dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET) i wyjaśnia, kto to ma zrobić, i co należy w tym programie zamieścić.

2. Rozporządzenie MEN z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z dnia 2 września 2014 r.) – gdzie § 13. 1, 2 i 3 mówi, iż przedszkole prowadzi dzienniki innych zajęć niż zajęcia wpisywane odpowiednio do dziennika zajęć przedszkola, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela oraz § 20 nakazujący gromadzenie w indywidualnej teczce, dla każdego dziecka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną, dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę, terapeutę pedagogicznego, lekarza oraz innego specjalistę, a także inną dokumentację związaną z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogiczne.
Natomiast kwestię kwalifikacji do prowadzenia zajęć z dzieckiem niepełnosprawnym, w tym przypadku z dzieckiem z niedosłuchem – reguluje Rozporządzenie MEN z dnia 17 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2012 r. poz. 426), w którym jednoznacznie jest mowa, iż zajęcia specjalistyczne typu rewalidacyjne oraz z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą prowadzić wyłącznie nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej – w tym przypadku z surdopedagogiki lub surdologopedii. Jeśli więc nauczyciel przedszkola ma takie kwalifikacje – może prowadzić ze wspomnianym dzieckiem stosowne zajęcia.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT