Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dokładnie dokumenty (kopie do wniosku) muszę złożyć do organu prowadzącego w związku z powołaniem drugiego wicedyrektora?
Na podstawie art. 37 ust. 1 UoSO (od dnia 1 września 2017 r. art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59) w szkole w której może być utworzone stanowisko wicedyrektora, powierzenia tego stanowiska lub stanowisk (w ramach liczby zgodnej ze statutem danej szkoły) dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej. W związku z tym dyrektor zwraca się do organu prowadzącego o zaopiniowanie imiennie wskazanego kandydata na wolne istniejące stanowisko wicedyrektora, którego wskazuje z imienia i nazwiska oraz wskazuje argumentację przemawiającą za takim wyborem, m.in. powołując się na kwalifikacje, doświadczenia i osiągnięcia zawodowe lub pozazawodowe oraz może załączyć kopie dokumentów, którymi można je wykazać i dodatkowo załączyć wstępną zgodę kandydata na objęcie stanowiska i uchwały szkolnych organów zawierające opinie o powołaniu kandydata. Natomiast w sytuacji, gdy w danej szkole zgodnie z dotychczasowym statutem istnieje tylko jedno stanowisko wicedyrektora, a w opinii dyrektora organ prowadzący mógłby wyrazić zgodę na utworzenie dodatkowego stanowiska wicedyrektora na podstawie dotychczasowego ramowego statutu szkoły lub art. 97 ust. 2 PO, obowiązujące przepisy nie precyzują ani treści wniosku, ani załączników do niego. We wniosku w tym ostatnim przypadku nie proponuje się imiennie wskazanego kandydata, a przedstawia się argumentację przemawiającą za koniecznością powołania kolejnego wicedyrektora i w razie posiadania dokumentów na jej poparcie, należałoby załączyć ich kopię; mogą one dotyczyć organizacji pracy danej szkoły, wymagającej zwiększonej liczby stanowisk kierowniczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej w ośrodku terapeutyczno-wychowawczym na 6,5/18 na umowie "A" oraz 2/18 na umowie "B". Chcemy mu przyznać 2h zajęć terapeutycznych oraz 2h zajęć rozwijających kompetencje emocjonalnej do umowy A. Czy jest to zatrudnienie w placówce nieferyjnej oraz jak to uwzględnić, jeżeli chodzi o porozumienie zmieniające umowę o pracę i urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w związku z przejściem na emeryturę złożył podanie do zakładu pracy o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron nie mając nabytych praw emerytalnych.
Czy odprawę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy czy dopiero po nabyciu prawa do emerytury?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2018/2019 nie ma godzin dla nauczyciela nauczania początkowego w wymiarze 18/18. Zapewniono jednak cały etat jako nauczyciel wspierający (wspomagający) w wymiarze 20/20. W jaki sposób wręczyć nauczycielowi nowe warunki pracy? Porozumienie zmieniające, wypowiedzenie warunków pracy czy decyzję? Bardzo proszę o odpowiedź i przygotowanie ewentualnego wzoru.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Nauczyciel kontraktowy z dniem 01.09.2016 został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust.6 i 7 ustawy KN). W czasie trwania stosunku pracy nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego i dostarczył akt nadania (..) - akt nadania z datą 30.08.2017, spełniając jednocześnie warunki określone w art. 10 ust. 5 ustawy KN jego stos.pracy przekształca się ex lege w stos. pracy na podstawie mianowania. Proszę o pomoc w ustaleniu z jakim dniem nastąpiło przekształcenie stos. pracy z umowy na czas nieokreślony w stos. pracy na podstawie mianowania? Czy będzie to 01.09.2017r.? /zgodnie z zasadą "(...) z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego".
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe