Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej w ośrodku terapeutyczno-wychowawczym na 6,5/18 na umowie "A" oraz 2/18 na umowie "B". Chcemy mu przyznać 2h zajęć terapeutycznych oraz 2h zajęć rozwijających kompetencje emocjonalnej do umowy A. Czy jest to zatrudnienie w placówce nieferyjnej oraz jak to uwzględnić, jeżeli chodzi o porozumienie zmieniające umowę o pracę i urlop wypoczynkowy?
Powierzenie dodatkowych godzin zajęć w placówce feryjnej stanowi kontynuację pracy w placówce feryjnej, skoro nie ulega zmianie pracodawca (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Niedopuszczalne jest więc powierzenie ich jako pracy w placówce nieferyjnej. W konsekwencji zwiększenie wymiaru zatrudnienia nie wpływa na zasady nabywania urlopu, ponieważ nauczyciel nadal będzie korzystał z niego w okresie ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN); w samorządowej placówce wymiar urlopu nauczyciela placówki feryjnej nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia. Samo przydzielenie godzin już dotychczas było nieprawidłowe, ponieważ z nauczycielem i pracodawca powinna zostać nawiązana jedna umowa o pracę, skoro wykonuje ten sam rodzaj pracy (pedagogicznej) oraz na jednym stanowisku (z pensum 18- godzinnym). Również dodatkowe godziny powinny być powierzone w ramach jednego stosunku pracy za zgodą nauczyciela w pisemnej formie tzw. aneksu do umowy o prace lub porozumienia zmieniającego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), natomiast skoro pracodawca nieprawidłowo nawiązał dwie umowy o pracę, w tym stanie faktycznym zmianą zapewne obejmie umowę A. W porozumieniu zmieniającym należy wskazać wymiar nowych zajęć zwiększających wymiar etatu oraz co najmniej datę początkową ich przydzielenia, jeśli godziny nie są przydzielane na czas określony, a ponadto należy zawrzeć informację o podwyższeniu wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do nowego wymiaru etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole oprócz stanowiska Dyrektora utworzone są stanowiska kierownicze wicedyrektora i kierownika szkolenia praktycznego.
Na powierzeniu stanowiska Kierownika szkolenia praktycznego widnieje termin "czas nieokreślony".
Czy i w jakim terminie zgodnie z art. 66 ust. 1 i ust. 2 Prawa oświatowego możliwe jest wypowiedzenie i odwołanie przez Dyrektora z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozwiązuje umowę o prace na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę z dniem 12.04.2018 r. Czy pracodawca może tego nauczyciela ponownie zatrudnić w szkole na pełen etat z dniem 01.05.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole w oddziale specjalnym można na godziny zatrudnić specjalistę do rehabilitacji uczniów niepełnosprawnych bez przygotowania pedagogicznego? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej zatrudnienia takiej osoby. Osoba taka ma ukończone studia z fizjoterapii.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się zapłata nauczycielowi, który cały tydzień przebywał na zawodach sportowych jako trener, ale nie z mojej szkoły. Nie miał też naszych dzieci pod opieką. W naszej szkole nie zrealizował etatowych 21 godzin. Za te godziny były zastępstwa płatne. Nie mieliśmy dotąd podobnej sytuacji. Jak należy potraktować te nieobecności.
- Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 10.02.2020 r. rozwiązuje umowę za porozumieniem z dniem 20.11.2020 r. Nauczyciel wykorzystał pełny urlop wypoczynkowy letni od 20.06.2020 r. do 31.08.2020 r. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe