Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel teorii przedmiotów zawodowych w zawodzie fryzjer? Nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikację A19 (wykonywanie zabiegów fryzjerskich).
W zawodzie fryzjer, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 7 ze zmianami), kształcą zasadnicze szkoły zawodowe. Kwalifikacje nauczycieli zasadniczych szkół zawodowych określają przepisy § 3 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli […] (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 1264). Stanowią one, iż do zajmowania stanowiska nauczyciela w zasadniczej szkole zawodowej ma kwalifikacje osoba, która posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła:
1. studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
lub
2. studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć
lub
3. studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
lub
4. studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć
lub
5. studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1, 2, 3, 4, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Rozporządzenie określa również definicję kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa powyżej w pkt 5. Jest to kurs z zakresu określonego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, organizowany zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, którego ukończenie umożliwia nauczycielowi posiadającemu poziom wykształcenia wymagany od nauczycieli danego typu szkoły lub rodzaju placówki uzyskanie kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć.
Tak więc nauczyciel teoretycznego kształcenia zawodowego w zawodzie kształconym na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej powinien posiadać odpowiedni poziom wykształcenia (co najmniej studia pierwszego stopnia) i potwierdzoną, dyplomem lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, albo zaświadczeniem o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego, wiedzę merytoryczną do prowadzenia zajęć edukacyjnych, a także przygotowanie pedagogiczne. Informacje zawarte w pytaniu nie potwierdzają posiadania przez nauczyciela kwalifikacji do prowadzenia teoretycznego kształcenia zawodowego, kwalifikacje te nie są również wystarczające do prowadzenia praktycznej nauki zawodu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakiej wysokości zostanie obliczony zasiłek chorobowy dla osoby będącej w ciąży, jeżeli osoba ta: do dnia 29.07.2013 pracowała na 17/18 etatu jako nauczyciel mianowany w szkole publicznej, osiągając średnie wynagrodzenie brutto w wysokości 4000 PLN; pozostawała na zwolnieniu chorobowym (ciąża) od 30.07.2012 do dnia narodzin, czyli 16.03.2013; po 16.03.2013 pozostawała na urlopie macierzyńskim, płatnym 100% wynagrodzenia (20 tygodni), dodatkowym urlopie macierzyńskim (6 tygodni), płatnym 100% wynagrodzenia oraz urlopie rodzicielskim (26 tygodni), płatnym 60% średniego wynagrodzenia. Z uwagi na kolejną ciążę, osoba planuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do narodzin kolejnego dziecka przebywać na zwolnieniu chorobowym, które rozpocznie się, ze względów praktycznych (weekend) 17.03.2014.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej (przedszkole) może wziąć urlop w każdym czasie? Jeżeli tak to czy zastępujący go inny nauczyciel będzie miał wypłacone za godziny ponadwymiarowe. Czy dyrektor musi stworzyć plan urlopów dla nauczycieli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak często należy przeprowadzać szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla pracowników szkoły(nauczyciele+obsługa)?
- W przedszkolu jest grupa mieszana 5-cio i 6-cio latków(18- tu sześciolatków i 7-ro pięciolatków). Ile powinien wynosić etat nauczyciela 22 godziny, czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wf zatrudniony przez mianowanie w wymiarze 18/18( w tym 9 g powszechnej nauki pływania)przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.10.2021.. Szkoła z pływalnią, na której realizowane są zajęcia pływania dla dzieci z różnych szkół organizowane przez organ prowadzący, a nauczyciele wf, posiadający uprawnienia trenerskie z pływania, mają godziny PNP w etatach. 15.03.2021 otrzymałam pisemną informację od Naczelnika Wydziału Edukacji, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia mam nie planować w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022 zajęć na basenie w ramach Powszechnej Nauki Pływania.
Czy mogę zmienić pensum z 18/18 nauczyciela na 26/26 wychowawcy świetlicy w/w nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest to jedyna możliwość pozostawienia go w zatrudnieniu. Czy muszę to konsultować na piśmie lub ustnie z nauczycielem, czy nie ? Jeśli odmówi, będę zmuszona wręczyć mu wypowiedzenie. Co zrobić jeśli nie zechce przyjść na rozmowę. Jakie kroki prawne wtedy podjąć? W projekcie majowym, który nota bene ma być gotowy na początku kwietnia nauczyciel będzie miał tytuł płatności urlop dla poratowania zdrowia, ale muszę też zaplanować mu przydziały bo wraca w trakcie roku szkolnego (etat- zastępstwo, a nie mam godzin wf).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe