Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie powinno być pensum nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, który we wrześniu bierze grupę pięciolatków? W styczniu te dzieci mają już przecież 6 lat, zatem czy od września do grudnia pensum wynosi 25 godz.(bo pracuje z pięciolatkami), ale od stycznia już 22 godz. (bo pracuje z sześciolatkami)? Czy może pensum powinien określić organ prowadzący, a jeśli tego nie zrobił, to czy można takiego nauczyciela potraktować w opisany sposób? A co z nauczycielem, który pracuje z grupą mieszaną pięcio- i sześciolatków?
Zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 godziny. Mimo, iż w oddziale znajdują się również dzieci 5-letnie, pensum nauczyciela wynosi 22 h. Niektóre interpretacje wskazują, że w takich przypadkach organ prowadzący powinien ustalić uśrednione pensum nauczycieli, jednak sądy nie potwierdzają słuszności takiego rozwiązania.
WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 06.11.2012 (II SA/Ol 1089/12) stwierdził nieważność uchwały organu prowadzącego w części dot. ustalenia m.in. pensum łączonego nauczycieli 5 i 6 latków.
Fragment uzasadnienia wyroku:
"(...)Podobnie bezzasadne było ustalenie w § 3 ust. 1 l.p. 3 zaskarżonej uchwały tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Stosownie bowiem do art. 42 ust. 3 ustalona została tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – 25 godzin w stosunku nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 1), - 22 godziny w stosunku do nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 2). Dlatego też określenie w uchwale tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w postaci 25 godzin w stosunku do nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych, nosi znamiona obejścia ww. przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu.(...)"
Nauczyciela pracującego w grupie 5-latków obowiązuje 25 godzinne pensum. Grupa pięciolatków organizowana we wrześniu, przez cały rok szkolny funkcjonuje jako grupa pięciolatków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć, ile przysługuje urlopu dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Co z feriami i wakacjami? Szkoła placówka feryjna, a przedszkole nie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi kontraktowemu z 8 letnim stażem pracy, przysługuje odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę w związku z otrzymaniem renty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie dodatkowych dni wolnych od zajęć szkoła powinna zorganizować opiekę świetlicową. W jakim wymiarze godzinowym? Od której do której?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o opracowanie dokumentów dla przedszkola: -zakres obowiązków sekretarki
-zakres obowiązków nauczyciela zajęć korekcyjnych
-zakres obowiązków nauczyciela religii
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 30.09.2021 nauczyciel przeszedł na emeryturę i w związku z tym na ten dzień nabył prawo do odprawy emerytalnej i kolejnej nagrody jubileuszowej. Na rok szkolny 2020/2021 nauczyciel ten miał przyznane godziny ponadwymiarowe. Na rok szkolny 2021/2022 nie przyznano mu godzin ponadwymiarowych. Czy do podstawy wypłaty odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej należy doliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych za poprzedni rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe