Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauka w Polsce jest obowiązkowa do ukończenia 18 lat. W zależności zatem od tego, czy uczeń ukończył już 18 lat czy nie, kroki jakie podjąć powinien dyrektor są...

PORADA PRAWNA

10 stycznia 2012 Prawo oświatowe

Jakie procedury powinna wszcząć szkoła ponadgimnazjalna względem ucznia i jego rodziców w przypadku gdy uczeń ma ciągle nieobecności w szkole?

Nauka w Polsce jest obowiązkowa do ukończenia 18 lat. W zależności zatem od tego, czy uczeń ukończył już 18 lat czy nie, kroki jakie podjąć powinien dyrektor są różne. 

W pierwszym przypadku - gdy uczeń ukończył już 18 lat - można go skreślić z listy uczniów, o ile taka możliwość jest uregulowana w statucie szkoły.

W drugim przypadku - gdy uczeń nie ukończył 18 lat i wciąż podlega obowiązkowi nauki - należy sprawę zgłosić gminie, na terenie której uczeń zamieszkuje.

Niespełnianie obowiązku nauki podlega bowiem egzekucji w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, za pomocą grzywny w celu przymuszenia.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o systemie oświaty:

„Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie.”

Art. 19.  1.  Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych i gimnazjów kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy, w tym odpowiednio:

1) kontrolują wykonywanie obowiązków, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, a także współdziałają z rodzicami w realizacji obowiązków, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 3 i ust. 3;

2) prowadzą ewidencję spełniania obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki.

Dyrektor szkoły powinien zatem poinformować gminę o zaistniałej sytuacji, a ta wszczyna procedurę egzekucji.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT