Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jakie są zadania dyrektora szkoły związane z kierowaniem jednostką budżetową?Wszystkie zadania wykonywane przez dyrektora w związku z kierowaniem szkołą jako jednostką...

PORADA PRAWNA

04 listopada 2014 Inne

Jakie są zadania dyrektora szkoły związane z kierowaniem jednostką budżetową?

Jakie są zadania dyrektora szkoły związane z kierowaniem jednostką budżetową?

Wszystkie zadania wykonywane przez dyrektora w związku z kierowaniem szkołą jako jednostką budżetową mają zmierzać przede wszystkim do zapewnienia prawidłowej realizacji budżetu zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Do obowiązków dyrektora szkoły należy m.in. wprowadzenia wewnętrznych regulaminów i instrukcji, zorganizowanie obsługi finansowej, czy też zapewnienie efektywnej kontroli zarządczej.

Przede wszystkim regulaminy i instrukcje

W pierwszej kolejności dyrektor szkoły zobowiązany jest do wprowadzenia wewnętrznych regulaminów i instrukcji regulujących m.in. zasady gromadzenia dochodów, zaciągania zobowiązań czy windykacji należności.
Specyfika jednostki budżetowej polega na tym, że osiągane dochody odprowadza się na rachunek budżetu, a kwoty na wydatki również pobiera bezpośrednio z budżetu (poza dochodami i wydatkami realizowanymi w ramach wydzielonego rachunku dochodów).
Bardzo ważnym dokumentem, na którym opiera się cała rachunkowość szkoły, jest polityka rachunkowości (przyjęte zasady rachunkowości). W dokumencie tym muszą być określone m.in.:
• rok obrotowy i wchodzące w jego skład okresy sprawozdawcze,
• metody wyceny aktywów i pasywów,
• sposób ustalania wyniku finansowego,
• sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych z planem kont, wykazem ksiąg rachunkowych i opisem komputerowego systemu przetwarzania danych.

Dyrektor organizuje obsługę administracyjną, finansową i gospodarczą szkoły

Dyrektor, jeżeli obsługa finansowo-księgowa szkoły nie jest prowadzona przez powołaną w tym celu jednostkę, zobowiązany jest do zorganizowania we własnym zakresie obsługi administracyjnej, finansowej i gospodarczej szkoły. Dyrektor może w związku z tym powierzyć określone obowiązki pracownikom szkoły i ponosi odpowiedzialność za ich wykonywanie z tytułu nadzoru.

Dyrektor odpowiada za plan finansowy

Kolejnym zadaniem jest prawidłowe, terminowe oraz zgodne z wytycznymi organu prowadzącego sporządzanie planów finansowych oraz realizacja budżetu. Podstawowym dokumentem w zakresie wydatkowania środków publicznych jest plan finansowy. Dyrektor szkoły dysponuje środkami określonymi w planie finansowym i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie.
Wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w planie finansowym w sposób celowy, oszczędny, umożliwiający terminową realizację zadań, w wysokościach i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz z zachowaniem zasad:
• uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
• optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.

Dyrektor podpisuje umowy na dostawy towarów i usług

Realizacja budżetu wiąże się z zaciąganiem zobowiązań i podpisywaniem umów na dostawy towarów i usług. Jest to kolejne zadanie realizowane przez dyrektora szkoły. Dyrektor w ramach udzielonego pełnomocnictwa może zaciągać zobowiązania do sfinansowania w danym roku do wysokości wynikającej z planu wydatków.

Uwaga na naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Dokonanie wydatku bez upoważnienia określonego planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków naraża dyrektora na naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zaciągając zobowiązania, dyrektor zobowiązany jest również do przestrzegania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, stosowania procedur opisanych w tej ustawie, ogłaszania przetargów na dostawy itd.

Dyrektor zatwierdza dokumenty finansowo-księgowe

Spłata zaciągniętych zobowiązań dokonywana jest przede wszystkim na podstawie faktur i rachunków. Dokumenty te muszą być sprawdzone pod względem merytorycznym, formalno-rachunkowym oraz zatwierdzone do wypłaty. Zatwierdzenia dokumentów finansowo-księgowych, które są podstawą wydatkowania środków finansowych, dokonuje dyrektor szkoły, a w razie jego nieobecności – upoważniony pracownik.

Dyrektor zapewnia funkcjonowanie kontroli zarządczej

Kolejnym zadaniem realizowanym przez dyrektora szkoły jest zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej. W tym celu poza regulaminami już obowiązującymi w szkole dyrektor zobowiązany jest m.in. do opracowania metod oceny ryzyka i określenia minimalnego poziomu danego ryzyka, wskazania miejsc wrażliwych, a także do przeprowadzania oceny stanu kontroli zarządczej za każdy rok.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT