Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są zadania dyrektora szkoły związane z kierowaniem jednostką budżetową?
Jakie są zadania dyrektora szkoły związane z kierowaniem jednostką budżetową?
Wszystkie zadania wykonywane przez dyrektora w związku z kierowaniem szkołą jako jednostką budżetową mają zmierzać przede wszystkim do zapewnienia prawidłowej realizacji budżetu zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Do obowiązków dyrektora szkoły należy m.in. wprowadzenia wewnętrznych regulaminów i instrukcji, zorganizowanie obsługi finansowej, czy też zapewnienie efektywnej kontroli zarządczej.
Przede wszystkim regulaminy i instrukcje
W pierwszej kolejności dyrektor szkoły zobowiązany jest do wprowadzenia wewnętrznych regulaminów i instrukcji regulujących m.in. zasady gromadzenia dochodów, zaciągania zobowiązań czy windykacji należności.
Specyfika jednostki budżetowej polega na tym, że osiągane dochody odprowadza się na rachunek budżetu, a kwoty na wydatki również pobiera bezpośrednio z budżetu (poza dochodami i wydatkami realizowanymi w ramach wydzielonego rachunku dochodów).
Bardzo ważnym dokumentem, na którym opiera się cała rachunkowość szkoły, jest polityka rachunkowości (przyjęte zasady rachunkowości). W dokumencie tym muszą być określone m.in.:
• rok obrotowy i wchodzące w jego skład okresy sprawozdawcze,
• metody wyceny aktywów i pasywów,
• sposób ustalania wyniku finansowego,
• sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych z planem kont, wykazem ksiąg rachunkowych i opisem komputerowego systemu przetwarzania danych.
Dyrektor organizuje obsługę administracyjną, finansową i gospodarczą szkoły
Dyrektor, jeżeli obsługa finansowo-księgowa szkoły nie jest prowadzona przez powołaną w tym celu jednostkę, zobowiązany jest do zorganizowania we własnym zakresie obsługi administracyjnej, finansowej i gospodarczej szkoły. Dyrektor może w związku z tym powierzyć określone obowiązki pracownikom szkoły i ponosi odpowiedzialność za ich wykonywanie z tytułu nadzoru.
Dyrektor odpowiada za plan finansowy
Kolejnym zadaniem jest prawidłowe, terminowe oraz zgodne z wytycznymi organu prowadzącego sporządzanie planów finansowych oraz realizacja budżetu. Podstawowym dokumentem w zakresie wydatkowania środków publicznych jest plan finansowy. Dyrektor szkoły dysponuje środkami określonymi w planie finansowym i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie.
Wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w planie finansowym w sposób celowy, oszczędny, umożliwiający terminową realizację zadań, w wysokościach i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz z zachowaniem zasad:
• uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
• optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.
Dyrektor podpisuje umowy na dostawy towarów i usług
Realizacja budżetu wiąże się z zaciąganiem zobowiązań i podpisywaniem umów na dostawy towarów i usług. Jest to kolejne zadanie realizowane przez dyrektora szkoły. Dyrektor w ramach udzielonego pełnomocnictwa może zaciągać zobowiązania do sfinansowania w danym roku do wysokości wynikającej z planu wydatków.
Uwaga na naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Dokonanie wydatku bez upoważnienia określonego planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków naraża dyrektora na naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zaciągając zobowiązania, dyrektor zobowiązany jest również do przestrzegania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, stosowania procedur opisanych w tej ustawie, ogłaszania przetargów na dostawy itd.
Dyrektor zatwierdza dokumenty finansowo-księgowe
Spłata zaciągniętych zobowiązań dokonywana jest przede wszystkim na podstawie faktur i rachunków. Dokumenty te muszą być sprawdzone pod względem merytorycznym, formalno-rachunkowym oraz zatwierdzone do wypłaty. Zatwierdzenia dokumentów finansowo-księgowych, które są podstawą wydatkowania środków finansowych, dokonuje dyrektor szkoły, a w razie jego nieobecności – upoważniony pracownik.
Dyrektor zapewnia funkcjonowanie kontroli zarządczej
Kolejnym zadaniem realizowanym przez dyrektora szkoły jest zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej. W tym celu poza regulaminami już obowiązującymi w szkole dyrektor zobowiązany jest m.in. do opracowania metod oceny ryzyka i określenia minimalnego poziomu danego ryzyka, wskazania miejsc wrażliwych, a także do przeprowadzania oceny stanu kontroli zarządczej za każdy rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak interpretować "zajęcia dodatkowe" planowane w arkuszu organizacyjnym w przedszkolu. Czy zajęcia z logopedą, psychologiem to zajęcia dodatkowe. Anna Kijak
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola może wystąpić o ocenę swojej pracy i na jakich zasadach będzie oceniany wg nowego rozporządzenia nowych ,czy jeszcze po staremu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowi zmieniającemu szkołę zakładamy nowy arkusz. Jak wygląda sytuacja z numeracją stron w arkuszu? Jeśli uczeń przyszedł do klasy czwartej, to czy oceny z klasy czwartej w nowej szkole wpisujemy w nowym arkuszu na stronie drugiej czy piątej? Jeżeli uczeń w trakcie nauki zmienił adres zamieszkania, czy dokonujemy korekty adresu w arkuszu ocen? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły oraz katecheta mogą należeć do Związku Nauczycielstwa Polskiego lub innej organizacji? W statucie ZNP nie ma żadnego zapisu, że nie mogą, a tak twierdzi prezes naszego rejonu. Jedyny znaleziony przeze mnie zapis, to ten mówiący, że dyrektor szkoły nie może pełnić funkcji związkowych np. nie może być prezesem zarządu, prezesem ogniska.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obowiązkiem dyrektora jest przygotowani i prowadzenie tzw kontroli zarządczej...
Mogę prosić o więcej informacji? np.: Od kiedy jest taki obowiązek, jak ma wyglądać ten dokument, wprowadzamy go przez zarządzenie dyrektor?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe