Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły oraz katecheta mogą należeć do Związku Nauczycielstwa Polskiego lub innej organizacji? W statucie ZNP nie ma żadnego zapisu, że nie mogą, a tak twierdzi prezes naszego rejonu. Jedyny znaleziony przeze mnie zapis, to ten mówiący, że dyrektor szkoły nie może pełnić funkcji związkowych np. nie może być prezesem zarządu, prezesem ogniska.
Wolność zrzeszania się w związkach zawodowych jest jednym z podstawowych praw człowieka. Została ona wyrażona w Konstytucji w art. 12 i 59, zaś szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 854). Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową. Przez osobę wykonującą pracę zarobkową należy rozumieć pracownika lub osobę świadczącą pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
W świetle przepisów art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Każdy więc nauczyciel, w tym nauczyciel katecheta, jest połączony ze szkołą jako pracodawcą stosunkiem pracy. Ten właśnie stosunek pracy jest podstawą do świadczenia pracy oraz jej podstawą do wstępowania do związku zawodowego. Nie ma zatem od strony prawa przeszkód, aby przyjąć nauczyciela katechetę do związku zawodowego.
Jeżeli chodzi o dyrektora szkoły, to stosownie do przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Szkołą lub placówką może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. W pierwszym przypadku dochodzi do modyfikacji już istniejącego stosunku pracy nauczyciela przez powierzenie stanowiska dyrektora szkoły. W drugim – dochodzi do zatrudnienia w szkole osoby niebędącej nauczycielem celem sprawowania funkcji dyrektora. W obu tych przypadkach pracodawcą jest szkoła, która reprezentuje organ wykonawczy organu prowadzącego (wójt/burmistrz/prezydent). Dyrektor szkoły jest więc pracownikiem zatrudnionym u pracodawcy (w szkole), którego zadaniem jest kierowanie szkołą.
Dyrektor szkoły, który jest jednocześnie pracownikiem szkoły ma prawo bycia członkiem związku zawodowego. Statut ZNP zawiera jedynie ograniczenia w pełnieniu przez dyrektora szkoły funkcji związkowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z regulaminem funduszu świadczeń socjalnych organizujemy wśród pracowników wyjazdy. Dochodzi jednak do sytuacji, w których pracownik zgłasza chęć udziału w jakimś przedsięwzięciu, a później – bez informacji o tym, że nie weźmie udziału w wyjeździe – nie pojawia się. Koszty wyjazdu zostają poniesione ze środków funduszu pomimo braku skorzystania z wyjazdu przez pracownika. Czy istnieje możliwość zawarcia w regulaminie zapisu, że jeżeli ktoś zgłosi się na jakiś wyjazd, a nie weźmie w nim udziału, poniesie całość kosztów związanych z wyjazdem? Na liście chętnych widnieje informacja o tym, że w przypadku rezygnacji pracownik ponosi koszty, na liście każdy podpisuje się osobiście.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzimy niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy i jedna z nauczycielek jest na kwarantannie z uwagi na wykrycie koronawirusa w klasie swojego dziecka. Czy do systemu SIO wpisujemy jej nieobecność jak zwykłe L4?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy wystawić duplikat świadectwa ucznia, który ukończył zasadniczą szkołę zawodową w 1980, jeżeli posiadamy arkusz ocen z informacją iż świadectwo zostało wydane 21 czerwca 1980 i zaświadczenie Ośrodka Dokształcania Zawodowego z ocenami z przedmiotów zawodowych wydane 30 czerwca 1980. Zaświadczenie zawiera również informację, iż jest podstawą wydania świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej.Na arkuszu ocen są tyko oceny ukończenia klasy pierwszej i ukończenia klasy drugiej, brak ocen końcowych. W związku z powyższym pytania brzmią:1. jaką datę należy uznać za datę wydania świadectwa, 2. czy oceny z zaświadczenia powinny być umieszczone na duplikacie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. W jaki sposób szkoła powinna odpowiedzieć na wniosek, np z sądu, o opinię o uczniu? Czy można przekazać taki wniosek do kompetentnej instytucji zewnętrznej? Czy też zwracać się z prośbą do sądu o sprecyzowanie wniosku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór obowiązującej dokumentacji od 25 maja br. dotycząca RODO w bursie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe