Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są zasady powierzenia dyrektorowi szkoły na kolejne 5 lat bez konkursu, poza opinią Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców? Na czym polega porozumienie z Organem Nadzoru Pedagogicznego?
Po upływie kadencji dyrektora zespołu szkół publicznych prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, organ prowadzący może powierzyć tej samej osobie bez konkursu stanowisko dyrektora na okres 1-5 lat po uprzednim zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej, a także w uzgodnieniu z kuratorem oświaty. W praktyce jeśli kurator oświaty nie wyrazi zgody na powierzenie stanowiska bez konkursu dotychczasowemu dyrektorowi, organ prowadzący nie może w tym zakresie działać samodzielnie i będzie musiał ogłosić konkurs na wolne stanowisko (art. 36a ust. 2, 13 i 14 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Będąc w czasie ferii zimowych na zwolnieniu lekarskim czy przysługuje mi urlop uzupełniający? Jeśli tak to kiedy mogę go odebrać - do końca roku szkolnego? Czy roku kalendarzowego?
- Dot. przeniesienia pracownika niepedagogicznego szkoły. Z dniem 1 września 2017 r. gimnazjum zostanie włączone w struktury szkoły podstawowej (powstanie ośmioletnia szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi do wygaszenia). Zgodnie z Przepisami wprowadzającymi ustawę – Prawo oświatowe pracownicy niepedagogiczni gimnazjum staną się z mocy prawa pracownikami szkoły, do której zostanie włączone gimnazjum. Obecnie w obydwóch placówkach funkcjonują dwa analogiczne stanowiska: sekretarz szkoły i kierownik gospodarczy/ administracyjny. Wszyscy 4 pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę na czas nieokreślony, posiadają wyższe wykształcenie, ale różny staż pracy. Czy do czasu wygaszenia gimnazjum będą mogły funkcjonować równolegle dwa stanowiska sekretarza szkoły (ds. szkoły podstawowej i ds. oddziałów gimnazjalnych)? Czy w placówce mogą funkcjonować równolegle dwa stanowiska kierowników – np. kierownik gospodarczy i kierownik administracyjny? Czy dopuszczalne jest funkcjonowanie (w przypadku braku podstaw lub braku zgody organu do utworzenia 2 równoległych stanowisk kierowniczych) 2 zastępcy kierownika gospodarczego? Jeśli tak, to do jakiej grupy stanowisk zaliczyć należy takie stanowisko, jaka będzie kategoria zaszeregowania i czy należy się dodatek funkcyjny? Czy w związku z przekształceniem szkół istnieje rozwiązanie prawne umożliwiające przeniesienie pracownika zatrudnionego obecnie na stanowisku z grupy stanowisk pomocniczych (kier. gospodarczy – kat.XIII) na stanowisko z grupy stanowisk urzędniczych (gł. specjalista – kat.XII) bez konieczności przeprowadzenia naboru? (z sekretarza– kat.XII na specjalistę – kat.VIII)? Czy w związku z reorganizacją jednostki i koniecznością utworzenia dodatkowych stanowisk administracyjnych w szkole dyrektor może zmienić warunki zatrudnienia pracownikom obecnie zajmującym (na stanowisku sekretarza i kierownika) – przenieść ich na stanowiska (specjalisty i gł.specjalisty), w celu umożliwienia przeniesienia na zwolnione stanowiska (sekretarza i kierownika) pracowników przejmowanych z gimnazjum, bez naborów? Czy w odniesieniu do takich pracowników będzie miał zastosowania art. 23 u.p.s. dotyczący przeniesienia na inne stanowisko, czy przeniesienia takiego można dokonać na podstawie porozumienia zmieniającego (art. 353 1 KC)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie w sprawie zatrudnienia nauczycielki. Zatrudniona była na czas określony od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Problem polega na tym, że ujęłam ją w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2018/19 nie wiedząc, że Pani jest w ciąży. Obecnie uzyskała akceptację Komisji nauczyciela kontraktowego. Wiem, że umowa była czasowa ale plany zatrudnienia w arkuszu może mnie zobowiązują do innego rozwiązania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik niepedagogiczny (pomoc w OP, opiekun z autobusu szkolnego,personel sprzątający) może mieć w swoim zakresie obowiązków ustalonym przez pracodawcę, przeprowadzanie dzieci podczas przerwy na zajęcia, które odbywają się w drugim budynku szkolnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii jest zatrudniony w wymiarze 1 godziny tygodniowo na podstawie kodeksu pracy w przedszkolu niepublicznym. Jak prawidłowo przygotować dokumenty do akt osobowych? W szczególności obwieszczenie o systemie czasu pracy i informację o wymiarze urlopu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe