Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi za opiekę nad uczniami podczas konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez kuratora oświaty, pikników naukowych organizowanych w soboty lub w niedziele? Czy można nauczycielowi wypłacić godziny ponadwymiarowe za czas ich trwania, czy należy mu się dzień wolny? Jaki to ma być dzień, czy decyduje o tym dyrektor, czy nauczyciel sam go wskazuje? Czy nauczyciel wykazuje w dniu wolnym, który otrzymał za pracę w sobotę (niedzielę), wynikające z przydziału czynności godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie przepracował? Terminy konkursów i akcji ustalane są przez inne instytucje, szkoła nie ma na to wpływu.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1–2 KN czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, rozłożonych na 5 dni pracy. Stosownie do treści art. 42c ust. 3 i 4 KN za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy.Za pracę w sobotę nauczyciel otrzymuje dzień wolny bądź wynagrodzenie
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (podkreślić należy, że to sformułowanie oznacza wyjątkowość, a nie regułę) Karta Nauczyciela dopuszcza zamiast udzielenia dnia wolnego, wypłacenie nauczycielowi odrębnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyższe przysługuje za każdą godzinę pracy i jest obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Natomiast w sytuacji, gdy w którykolwiek z 5 dni pracy nauczyciela przypadnie święto i nauczyciel w tym dniu wykonuje pracę, powinien być mu udzielony inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego – wypłacone wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.
Zasada dotycząca udzielania wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy znajduje zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. udział nauczyciela jako opiekuna w turnieju międzyszkolnym, olimpiadzie lub innej imprezie, która z uwagi np. na swój duży zasięg nie może być zorganizowana w terminie przypadającym od poniedziałku do piątku.
Generalnie nauczyciel szkoły feryjnej nie może być przez pracodawcę zobowiązany do realizowania zadań w związku z wykonywanymi obowiązkami w ramach zawartego stosunku pracy w soboty i niedziele. Jak wynika z praktyki, nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy szkoły nie ma bowiem faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie, bez uszczerbku dla szkoły i uczniów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W zeszłym roku szkolnym zatrudniłam nauczycielkę stażystę. Nauczycielka odbyła staż, otrzymała stopień nauczyciela kontraktowego. W ciągu roku szkolnego zaszła w ciąże. Umowę miała do 31 sierpnia. Ja przedłużyłam jej umowę aneksem do dnia porodu. Mam pytanie, czy ja muszę podpisywać z tą Panią umowę na czas nieokreślony ze względu, że jest już nauczycielem kontraktowym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam do obsadzenia pół etatu psychologa w przedszkolu publicznym. Od 15 maja zgłosiła się pani, która ukończyła jednolite studia magisterskie z psychologii z przygotowaniem pedagogicznym. Niestety nie ma żadnego stopnia awansu zawodowego. Na jaką umowę powinnam ją zatrudnić i czy powinna od 15 maja dostać mentora i rozpocząć staż?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Główna księgowa zatrudniona w szkole podstawowej przebywać będzie na długotrwałym zwolnieniu. Czy mogę zatrudnić głównego księgowego na zastępstwo, czy też powierzyć zadania głównego księgowego drugiej pracownicy, która jest specjalistą ds. księgowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ nie posiadał pół etatu zgodnie z kwalifikacjami do nauczania danego przedmiotu. Obecnie ma pełne kwalifikacje. Czy w takim razie można zatrudnić go przez mianowanie? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister z j. polskiego, który ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki może prowadzić zajęcia z terapii pedagogicznej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe