Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam do obsadzenia pół etatu psychologa w przedszkolu publicznym. Od 15 maja zgłosiła się pani, która ukończyła jednolite studia magisterskie z psychologii z przygotowaniem pedagogicznym. Niestety nie ma żadnego stopnia awansu zawodowego. Na jaką umowę powinnam ją zatrudnić i czy powinna od 15 maja dostać mentora i rozpocząć staż?
Zakładając, że pytanie dotyczy publicznego samorządowego przedszkola, w trakcie roku szkolnego nauczyciela można zatrudnić na czas określony w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a w związku z tym gdy istnieje ona do końca bieżącego roku szkolnego, nauczycielkę można zatrudnić od 15 maja do 31 sierpnia 2023 r. (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.). Gdyby przedszkole dysponowało wolnym stanowiskiem psychologa na czas przynajmniej do 31 sierpnia 2025 r. to następnie od 1 września 2023 r. nauczycielkę należy zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne (art. 10 ust. 2 KN).
Ponieważ nauczycielka ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-psychologa, wymienione w § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289 z późn. zm.), ma być zatrudniona na pół etatu i nie ma stopnia awansu zawodowego, z mocy prawa od dnia zatrudnienia (15 maja 2023 r.) rozpoczyna przygotowanie do zawodu nauczyciela (nie odbywa stażu), zgodnie z art. 9a ust. 2 KN. Dyrektor przedszkola ma obowiązek przydzielić nauczycielce mentora spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych (art. 9ca ust. 11 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak mogę rozwiązać stosunek pracy z nauczycielką? Nauczycielka j. polskiego zatrudniona w zespole Szkół (LO i ZSZ) przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2017 r. W szkole nie będę miała godzin, przed urlopem miała ograniczenie etatu do 9/18 (nie posiada uprawnień do nauczania innego przedmiotu). Pozostałe 2 nauczycielki j. polskiego są dyplomowane i mają dłuższy staż.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy po wybraniu nowego społecznego inspektora pracy przez nauczycieli, dyrektor szkoły powinien wysłać tą osobę na szkolenie?
- Od 01 września 2011r. będziemy szkołą z oddziałami przedszkolnymi,w związku z tym pojawi się dodatkowe stanowisko - drugiego wicedyrektora.Czy rada pedagogiczna może zaopiniować go już w czerwcu, mimo że będzie on powołany od 01.09.2011r., czy należy to zrobić dopiero w sierpniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły dla dorosłych. Nauczyciele w mojej szkole zatrudnieni są na cząstkach etatu, np.średnia na cały rok to 4.32/18.Czy mam w umowie zapisać 4/18, czy 4.32/19?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy w szkole konserwatora, który w dniu 7.03.2019 wraca z zwolnienia na którym był 182 dni. W lipcu tego roku nabywa prawo do emerytury. Jest osobą niepełnosprawną i w roku 1981 zakończył pracę w poprzednim zakładzie w związku z przyznaniem renty inwalidzkiej. Czy takiemu pracownikowi, który napisze o zwolnienie z pracy z dniem 08.03.2019 jesteśmy zobowiązani do wypłaty odprawy emerytalnej,do której nabywa prawo 9.07.2019 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe