Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakiś czas temu pytałem Państwa w tej dokładnie sprawie. Byłem jednak nieścisły w nazewnictwie. Pytałem bowiem o koło związkowe a nie o grupę. Zatem ponawiam zapytanie, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole "grupę związkową" (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Z § 18 i 23 statutu związku zawodowego „Oświata” wynika, że zarząd międzyzakładowy może powołać do realizacji swoich celów grupy związkowe, jako podstawowe jednostki organizacyjne w zakładach pracy objętych jego działaniem. Ze statutu nie wynika natomiast, że członkowie grupy związkowej są członkami zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej, dlatego pracownice nie podlegają ochronie związkowej na podstawie art. 32 w zw. z art. 34 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. 2015 r. poz. 1881) – dalej u.z.z. Ewentualnie międzyzakładowa organizacja związkowa, która u wszystkich pracodawców, u kórych działa, zrzesza co najmniej 10 pracowników, może pracownice objąć ochroną związkową na podstawie imiennie wskazującej uchwały w ramach limitu pracowników chronionych przysługującego u wszystkich pracodawców (art. 32 ust. 1 pkt 1 u.z.z.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wniosek o urlop z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 oraz wniosek o urlop okolicznościowy można przechowywać w teczce akt osobowych czy należy prowadzić odrębną ewidencję?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy psychologowi,pedagogowi w ramach obowiązującego pensum można przydzielić prowadzenie innych zajęć np. logopedycznych do których ma kwalifikacje? Proszę o podstawę prawną.
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony 1 września spełnia wszelkie warunki do umowy na czas nieokreślony. Jak zatytułować umowę o pracę przez mianowanie, akt mianowania, umowa na czas nieokreślony. Jest to nowa placówka, a w poprzedniej nauczycielowi stwierdził dyrektor po mianowaniu, że jest to umowa przez mianowanie. Jak to zapisać podczas zatrudnienia w nowej placówce. Kto to stwierdza w przypadku zatrudnienia dyrektora w nowej placówce jeśli nie ma starego dyrektora i jak to się odbywa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytania dotyczą naliczenia Dodatkowego Wynagrodzenia Rocznego za 2014 rok (DWR). Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 01.10.2014r i 27.10.2014 na czas określony do 31.08.2015 należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach nauczyciela i nie pracującego od 03.01.2014 należy naliczyć DWR za 2014rok? Czy nauczycielowi zatrudnionemu w okresie od 22.05.2014-27.06.2014 i od 01.09.2014 -na czas nieokreślony należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim od 18.11.2013 do 16.11.2014, a od 17.11.2014 do 02.2014 na urlopie wypoczynkowym należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 08.01.2014 w zastępstwie, pracującego do tej pory, należy naliczyć DWR za 2014 r.? Czy pracownikowi administracji pracującego od 01.07.2014 i przebywającego 3 dni na zwolnieniu lekarskim należy naliczyć DWR za 2014 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający od 2 I 2018 do 22 VI 2018 r. na urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do urlopu uzupełniającego za okres ferii zimowych? Jeśli tak to kiedy ten urlop ma wykorzystać?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe