Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Nie ma możliwości wyznaczenia zastępcy wicedyrektora na czas jego nieobecności w pracy, z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia takiego działania.
W sytuacji, gdy długotrwała nieobecność wicedyrektora w pracy dezorganizuje pracę szkoły, dyrektor może pozbawić nauczyciela funkcji w szczególnie uzasadnionym przypadku bez zachowania okresu wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej, na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.). Po uzyskaniu wszystkich ww. opinii, dyrektor powinien doręczyć wicedyrektorowi pismo w sprawie odwołania.
Następnie, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej, zgodnie z art. 64 ust. 1 uPo, dyrektor będzie mógł wyznaczyć nowego wicedyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę w dn. 31.12.2011r. należy się ekwiwalent za urlop jeśli wykorzystał ferie i wakacje w roku 2011r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik odchodzi na emeryturę z dniem 1 kwietnia 2015. Pracuje od 1999 roku (rok w szkole podstawowej- nie istnieje, do dnia dzisiejszego gimnazjum ). Obie placówki były w tym samym budynku, pod innymi numerami NIP. Ze szkoły podstawowej brak świadectwa pracy. Jak wystawić świadectwo pracy? Jedno, czy na obie szkoły oddzielnie i kto ma podpisać z podstawówki jeżeli byłoby oddzielnie? Szkoła podstawowa już nie istnieje w wykazie szkół.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy data urlopu zdrowotnego zawarta w orzeczeniu wydanym w trybie odwoławczym o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego jest ostateczna? Nauczyciel od 01.10 do 02.11.2013 ma wystawione zwolnienie lekarskie i jednocześnie w dniu 15.10 wydano w trybie odwoławczym orzeczenie o potrzebie przebywania na urlopie zdrowotnym od dnia 01.10.2013 do 31.08.2013.
- Pracownik z 20 letnim stażem zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat przedłożył orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 03.06.2016 r. Po przepracowaniu roku tj. w czerwcu 2017 r. nabył prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 02.09.2017 r. umowa o pracę zostanie rozwiązana. Za ile dni dodatkowego urlopu należy wypłacić ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła Podstawowa... nauczycielka języka niemieckiego poszła na urlop zdrowotny. W szkole jest to drugi, nieobowiazkowy język prowadzony dla wszystkich uczniów.Mamy bardzo bardzo trudną sytuację finansową ,ale nie chcemy całkowicie zrezygnować z prowadzenia zajęć z tego języka. Czy mogę zatrudnić nauczyciela na umowę zlecenie do prowadzenia w zastępstwie języka niemieckiego w naszej szkole. Nauczycielka pracująca w naszym gimnazjum zgodziła się prowadzić te lekcje za niższe uposażenie w ramach umowy zlecenie. Czy to możliwe i zgodne z prawem oświatowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe