Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę w dn. 31.12.2011r. należy się ekwiwalent za urlop jeśli wykorzystał ferie i wakacje w roku 2011r.
Zgodnie z Art. 64. 1. Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Z kolei art. 65. mówi, że nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym.
Jeżeli więc nauczyciel wykorzystał urlop za dany rok w czasie ferii zimowych i wakacji, prawo do kolejnego urlopu nabędzie dopiero 1 stycznia następnego roku kalendarzowego. Przechodząc na emeryturę 31 grudnia 2011 r. nie nabył jeszcze prawa do urlopu za 2012 rok i nie przysługuje mu ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi będącemu na urlopie zdrowotnym przysługuje jednorazowy dodatek uzupełniający (według art.30a ust.3 Karta Nauczyciela)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest zatrudniony w przedszkolu od 01.09.1998 r. do 27.08.2021 r. Jak należy prawidłowo uzupełnić punkt w świadectwie pracy dot. wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Stanowisko dyrektora Kolegium w wyniku postępowania konkursowego zostało mi powierzone do 30 września 2010 r. W związku z tym, że Kolegium ulega wygaszaniu przy czym drastycznie zmniejszeniu ulega wymiar godzin dydaktycznych do realizacji, zostałam zmuszona na podstawie art. 20 ustawy KN wypowiedzieć stosunek pracy wszystkim pełnozatrudnionym nauczycielom. Wobec mnie nie zostały podjęte żadne decyzje. Na zapytanie skierowane do Marszałka województwa w dniu 23 sierpnia 2010 r dotyczące mojego dalszego zatrudnienia, otrzymałam z organu prowadzącego w dniu 15 września br. następującą odpowiedź: '„Karta Nauczyciela wprowadza zasadę, iż wypowiedzieć można stosunek pracy z nauczycielem z przyczyn organizacyjnych, tylko z końcem roku szkolnego (ta zasada również dotyczy dyrektora-nauczyciela). Nauczycielowi wypowiedzieć stosunek pracy może tylko i wyłącznie dyrektor szkoły. Dlatego też organ prowadzący nie może wypowiedzieć stosunku pracy dyrektorowi-nauczycielowi. Ustawa o systemie oświaty takich uprawnień organowi prowadzącemu nie daje” . Od 1.X. br. pełnienie obowiązków dyrektora powierzono innej osobie. Obecnie nadal pozostaję w stosunku pracy w Kolegium bez obowiązku realizowania zajęć dydaktycznych. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kto jest kompetentny aby rozwiązać z nauczycielem-dyrektorem stosunek pracy na podstawie art.20 KN. Czy dyrektor powinien to zrobić sam i zostać tym samym pozbawiony prawa do odprawy pieniężnej-6 miesięcznego wynagrodzenia? Czy nie ma tu zastosowania art. 43. pkt.1 ustawy o samorządzie województwa oraz zapis regulaminu organizacyjnego urzędu „ Marszałek Województwa wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Urzędu oraz kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych”? Dodam, że dwukrotnie w charakterze nauczyciela najpierw w szkole policealnej a później w nowo tworzonym Kolegium Pracowników Służb Społecznych zatrudniana byłam jako nauczyciel przez marszałka województwa. W dniu zatrudnienia powierzano mi pełnienie obowiązków dyrektora. Z wyrazami szacunku M.Świątoniowska
- Nauczycielka dotychczas była zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze 15/18 godzin. W związku z tym, że było to jej dodatkowe miejsce pracy, dodatek za wysługę lat wypracowała w wysokości 4%. Z dniem 31 sierpnia 2021 r. pracownica rozwiązała stosunek pracy w podstawowym miejscu pracy 18/18 i dostarczyła nam świadectwo pracy. Od 1 września 2021 r. w naszej szkole jest zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze pełnym 18/18 (w tym 15/18 język polski, 1/18 godz. wych. i 2/18 wyrównawcze – uzupełnienie do pełnego etatu). Po doniesionym świadectwie dodatek został ponownie przeliczony i wynosi on 20%.
1. Czy ta umowa powinna przekształcić się w umowę zawartą na podstawie mianowania? Zakładamy, że nauczycielka w przyszłym roku uzyska pełne kwalifikacje do nauczania WOS i wtedy będziemy mieć jedną umowę, bez godzin wyrównawczych. Dodatkowo z tą samą nauczycielką została zawarta druga umowa o pracę na rok szkolny 2021/2022 w wymiarze 2/18 za zgodą kuratora, ponieważ nie posiada jeszcze kwalifikacji do nauczania WOS.
2. Jaki powinien zostać wypłacony dodatek za wysługę lat przy drugiej umowie (w tej samej szkole)? Czy taki jak przy pierwszej umowie – 20%, czy w związku z tym, że wcześniej byliśmy jej dodatkowym zatrudnieniem, więc wypracowała sobie wysługę, powinniśmy przyjąć 4%? A może w ogóle nie powinna otrzymać dodatku za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgłosił się do nas nauczyciel, który pracując w gimnazjum kilkanaście lat temu przez okres 1 roku nie otrzymał świadectwa pracy. W związku z tym prosi o wydanie zaświadczenia w celu doliczenia do stażu pracy w szkole, w której obecnie pracuje. Gimnazjum, w którym pracował nauczyciel w wyniku reformy zostało włączone do szkoły podstawowej. Czy dyrektor szkoły podstawowej może wydać takie zaświadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe