Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jedna z nauczycielek często wstrzymuje się od głosu, gdy głosujemy za przyjęciem protokołu z poprzedniej rady? W jaki sposób ją zdyscyplinować. Ostatnio wywiesiłam kartkę w pokoju, z informacją, że można się zapoznać z protokołem w gabinecie dyrektora. Oczywiście nie przyszła, nie zapoznała się, a na radzie wstrzymała się od głosu. Niepokoi mnie to, ponieważ już tak zaczynają się zachowywać 2 następne nauczycielki? Można by było czytać, ale czasami protokół z załącznikami ma 300 stron? Szkoda czasu innych nauczycieli? Jak postąpić zgodnie z prawem? W regulaminie rady pedagogicznej jest zapis, że członek rady ma się zapoznać z protokołem.
Nauczyciel uczestniczący w zebraniu rady pedagogicznej ma prawo wstrzymać się od głosowania nawet, jeśli zapoznał się z treścią protokołu. Nie ma możliwości przymuszenia do głosowania „za” lub „przeciw”. Proponuję, by dyrektor zwrócił się do tych nauczycieli z wnioskiem o pisemne uzasadnienie powodu wstrzymania się od głosowania. Odpowiedni zapis powinien znaleźć się w regulaminie działalności rady pedagogicznej w części dotyczącej protokołowania zebrań. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 43.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy rodzic swoim prywatnym samochodem może dowieźć swoje dziecko na np. konkurs organizowany w innej szkole? {Nauczyciel jest delegowany do opieki nad uczniem w czasie konkursu}.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń w klasie III gimnazjum rozpoczął naukę języka kaszubskiego. Wcześniej nie uczęszczał na w/w zajęcia. Czy na świadectwie ukończenia gimnazjum powinna być ocena z języka kaszubskiego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń podczas wystawiania ocen śródrocznych, otrzymał ocenę "nieklasyfikowany". Taka też została wpisana do e-dziennika. Jednak kilka dni po tym zabrał dokumenty ze szkoły. I na Radzie Klasyfikacyjnej nie figurował już jako uczeń i nie podlegał klasyfikacji. Jednak przy skreślonym nazwisku ucznia w e-dzienniku ocena śródroczna się wyświetla. Czy nauczyciel powinien zmienić ten zapis w e-dzienniku podczas rady klasyfikacyjnej, np. wpisując poziomą kreskę, czy też ta ocena wystawiona może pozostać w e- dzienniku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę prosić o wzorcowy regulamin wynagradzania ( z załącznikami) pracowników administracyjno – obsługowych w przedszkolu samorządowym w oparciu o aktualne przepisy Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oraz ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych. W moim przedszkolu są stanowiska pracy : Administracja 1) intendent, 2) księgowa ; Obsługa: 1.Pomoc nauczycielki, 2. woźna oddziałowa, 3. kucharka, 4. pomoc kucharki, 5. palacz centralnego ogrzewania- dozorca ( praca w godzinach nocnych, również w niedziele i święta ).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, bardzo proszę o propozycje regulaminu rekrutacji do przedszkola. Głównie chodzi mi o punktację. Nie wiem na czym ona ma polegać.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe