Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeśli nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na pół roku przed nabyciem prawa do ochrony emerytalnej, czy pozostając w stanie nieczynnym może nabyć to prawo ( 56 lat kończy na kilka dni przed zakończeniem stanu nieczynnego)?
Tak.
Nauczyciel podlega ochronie, jeśli w okresie najbliższych 4 lat nabędzie uprawnienia emerytalne.
Jeśli nauczyciel nabywa prawo do emerytury z art. 39 kp - objęty jest ochroną w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku 60 (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna).
Nauczyciele należą do grupy zawodowej, dla której wiek emerytalny jest niższy z uzyskaniem, którego przechodzą na emeryturę. Nauczyciele korzystają z ochrony w okresie 4 lat przed osiągnięciem właściwego dla tej grupy zawodowej wieku emerytalnego. Ochrona więc dotyczy nauczycieli: od 51 r.ż (kobiety) oraz od 56 r. ż.(mężczyźni), ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 55 lat, dla mężczyzn 60 lat.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (ze zm.)
§ 15. Nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny wykonujący pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 287, Nr 31, poz. 214 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33), określoną w tej ustawie jako praca zaliczona do I kategorii zatrudnienia, nabywa prawo do emerytury na zasadach określonych w § 4 i jest uważany za wykonującego prace w szczególnym charakterze.
- art. 88, art. 91c ust. 2 Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. – (ze zm.),
- art. 39 Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.);
- §15 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (ze zm.),
- art. 24, art. 32, art. 46 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi od 16.01. do 28.02.2017r przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie wyjechał za granicę do chorego brata, który zmarł 17.02.2017r. W dniu 01.03. pracownik wrócił do pracy, a 13.03. złożył wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w dniu 17.03. z tytułu śmierci brata. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy asystent ucznia niepełnosprawnego w szkole, może być zatrudniony na umowę na czas określony dłużej a niżeli zgodne z KP 33 miesiące. Informuję,że 33 miesiące zatrudnienia na czas określony mija 22 listopada 2018 roku a w umowie z 01.09.2016 roku jest zapis, że asystent będzie zatrudniony do dnia ukończenia nauki przez dziecko niepełnosprawne w naszej szkole. Czy są jakiekolwiek odstępstwa w uzasadnionych przypadkach by można było przekroczyć zatrudnienie na umowę na czas określony a niżeli zgodne z kp 33 miesiące? Jeżeli jest takie odstępstwo to bardzo proszę o informację i podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel w poprzedniej pracy został zwolniony dyscyplinarnie – zapis na świadectwie, że stosunek pracy ustał w wyniku:
Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się: przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
to czy w takim przypadku nauczycielowi za przepracowany okres wynikający z przedłożonego świadectwa (1.09.2016 – 12.10.2020) wliczamy: wysługę lat, nagrody jubileuszowe, urlop, trzynastkę? Jeżeli nie, to przez jaki okres świadczenia są wstrzymane?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka jest zatrudniona w szkole na czas określony od 1.10.2017 r. do 31.08.2018 r. Pracownica chce rozwiązać umowę za wypowiedzeniem z dniem 31.03.2018 r. Jaki okres wypowiedzenia będzie ją obowiązywać 2 tygodnie, czy 1 miesiąc?
A gdyby wypowiedziała umowę z dniem 24.03.2018 r. To jaki okres wypowiedzenia by ją obejmował?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi podczas przebywania na kwarantannie kończy się umowa. Jak mam z nim przedłużyć umowę, żeby była ciągłość?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe