Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorek niepublicznego przedszkola. Chętnie uczestniczę w wyjazdowych szkoleniach organizowanych tak przez różne organizacje . Moje pytanie dotyczy szkoleń: 1) Czy właściciel przedszkola - mój organ prowadzący - może mi zabronić uczestnictwa w szkoleniach? Niestety muszę brać na to urlop na żądanie. 2) Czy legalnym jest wymuszanie na mnie branie bezpłatnego urlopu? 3) Czy jest gdzieś zapis że powinnam mieć te szkolenia dotowane lub zwracane delegacje? W chwili obecnej mam z tym potężne trudności.
Art. 1 ust. 2. Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:
2) nauczyciele zatrudnieni w:
b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
Zakres, w jakim nauczyciele przedszkoli niepublicznych podlegają Karcie Nauczyciela określa art. 91b ust. 2:
Do nauczycieli zatrudnionych w:
4) przedszkolach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 9-9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 26, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-85 i art. 88.
W związku z powyższym organy prowadzące niepubliczne przedszkola nie mają obowiązku wyodrębniania środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli jak to ma miejsce w przypadku szkół publicznych (art. 70a ust. 1 KN). Dotyczy to zarówno kosztów szkolenia, kursu czy studiów, jak i delegacji.
Nauczyciele oraz dyrektorzy niepublicznych przedszkoli mogą korzystać z form doskonalenia zawodowego nauczycieli realizowanych przez wojewódzkie i ogólnokrajowe ośrodki (art. 70a ust. 3 i 4 KN), jednak przepisy prawa nie gwarantują dofinansowywania przez organ prowadzący szkoleń czy kursów. Oznacza to, że organ prowadzący może przeznaczyć środki finansowe na dokształcanie nauczycieli ale nie musi.
Co do urlopu bezpłatnego - jeśli organ prowadzący nie kieruje dyrektora na szkolenie, nie ma obowiązku udzielania urlopu wypoczynkowego czy też innego zwolnienia od pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z planem urlopów, poza oczywiście czterema dniami "na żądanie". Pozostaje faktycznie tylko urlop bezpłatny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony 24.09.2018 r. w październiku dostarczył świadectwa pracy potwierdzające 20 lat pracy. Czy należy wyrównać dodatek stażowy z dniem zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w jednostce jako nauczyciel. Czy na podstawie regulaminu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych można przyznać nauczycielowi dodatek specjalny za dodatkowe czynności BHP związane z pracą niepedagogiczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o określenie z jakiego pensum godzin jest opłacony nauczyciel technikum uczący przedmiotów zawodowych określonych w siatce godzin jako przedmioty praktyczne. W przepisach wymieniany jest tylko nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Natomiast nie znalazłam takiego określenia, jak "nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych", realizacja godzin odbywa się w systemie klasowym.
- Proszę o interpretację przepisów: ile dni urlopu należy się dyrektorowi szkoły, który pełni funkcję do 31 sierpnia, od 1 września pracuje jako nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wypłaca się nauczycielowi wspierającemu dodatek z tytułu pracy w trudnych warunkach. Nauczyciel pracuje w oddziele integracyjnym kl. O. w pełnym wymiarze. W oddziale jest 3 dzieci z orzeczeniami w tym 1 dziecko z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe