Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
Przepisy prawa nie zabraniają zatrudniania nauczycieli będących emerytami. Skoro są to nauczyciele już zatrudnieni w Państwa szkole, to z pewnością mają umowy na czas nieokreślony i należy ich ująć w projekcie organizacyjnym. Gdyby to były umowy na czas określony i w projekcie wykazywane jako vacaty, to organ prowadzący mógłby nakazać przyjąć w ich miejsce nauczycieli, którzy tracą godziny w innych szkołach, np. w wygaszanych gimnazjach albo nakazać im uzupełnianie etatu w Państwa szkole.
To samo dotyczy nauczycieli zatrudnionych w innej szkole w pełnym wymiarze - jeżeli ich umowy w Państwa szkole są zawarte na czas nieokreślony, to wystarczy zgoda dyrektora szkoły macierzystej na kontynuację dodatkowego zatrudnienia i umieszcza się ich w projekcie organizacyjnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest na urlopie wychowawczym. Na jej miejsce została zatrudniona na umowę o pracę druga osoba. Czy nauczycielka może wrócić z urlopu wychowawczego do pracy wcześniej na 3 miesiące? Jeśli tak to jak w tej sytuacji należy potraktować osobę zastępującą? Zaznaczam, że osoba zastępująca ma w tej szkole łączny staż pracy ponad 3 lata.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w Zespole Szkół w wymiarze 18/18 (w tym 9/18 realizuje w szkole podstawowej i 9/18 w gimnazjum). Dodatkowo nauczycielowi przydzielono 10 godz. w bibliotece szkolnej. Czy nauczycielowi wyliczyć pensum? Czy godziny biblioteczne potraktować jako godziny nadliczbowe wypłacane według stawki godzin bibliotecznych (125 miesięcznie)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze tj. na 2/18 etatu na czas nieokreślony, w sąsiedniej szkole otrzymał decyzję dyrektora przejścia na urlop dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić? Jakie decyzje można podjąć wobec nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel - magister edukacji wczesnoszkolnej, który ukończył studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki, posiada wystarczające uprawnienia, aby pracować w charakterze nauczyciela wspomagającego (współtworzącego proces kształcenia) dla ucznia gimnazjum, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, dokładnie zespół Aspergera?
- Bardzo proszę o zajęcie stanowiska czy nauczyciel z wymienionymi poniżej kwalifikacjami może prowadzić zajęcia z etyki w klasach I-III i IV-VIII: 1. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dla nauczycieli "Filozofia w szkole" Instytut Filozofii i Socjologii PAN. "Program obejmuje 220 godz. warsztatów, seminariów i wykładów w oparciu o materiały m. in. Uniwersytetu w Amsterdamie. Materiały te pozwalają na prowadzenie ćwiczeń z zakresu krytycznego i twórczego myślenia, etyki, estetyki i filozofii społecznej w szkole podstawowej i średniej". 2. Studium specjalne socjoterapii. 3. Studium przedmiotowo - metodyczne dla nauczycieli, kierunek: nauczanie początkowe. 4. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe