Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze tj. na 2/18 etatu na czas nieokreślony, w sąsiedniej szkole otrzymał decyzję dyrektora przejścia na urlop dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić? Jakie decyzje można podjąć wobec nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym?
Stosownie do art. 73 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Z uwagi na fakt, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma zapewniony źródło dochodu, jest zakazane podejmowania działalności zarobkowej. Celem urlopu jest przeprowadzenie zaleconego leczenia, a podejmowanie działalności zarobkowej utrudnia lub wręcz niweluje realizację tego celu. Podkreślenia wymaga, że podejmowania albo kontynuacja działalności zarobkowej jest podstawą do odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Jednocześnie należy pamiętać, że zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy jest warunkiem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Zatrudnienie na część etatu oznacza, że w danej szkole nauczyciel nie korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Z formalnego punktu widzenia, to w interesie nauczyciela powinno być uregulowanie sytuacji w szkole, w której jest zatrudniony na część etatu. Rozwiązaniem może być skorzystanie przez nauczyciela z urlopu bezpłatnego albo rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. W obu tych przypadkach jest konieczne współdziałanie z nauczycielem. Brak aktywności po stronie nauczyciela tj. kontynuacja zatrudnienia powoduje, że dyrektor szkoły nie może nic zrobić. Jednakże w tej sytuacji to na nauczyciela spadną negatywne konsekwencje w postaci odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor powinien zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone nauczycielowi w czasie, w którym nie odbywa się planowana lekcja, gdyż klasa przebywa na miesięcznej praktyce zawodowej? Nadmieniam, iż płatność za te godziny (które nie są realizowane ze względu na praktykę uczniów), jest uśredniana przez cały rok.
- Mam pytanie dotyczące sytuacji, w której nauczyciel mianowany nie otrzymał zgody od lekarza medycyny pracy na wykonywanie zawodu ze względu na stan zdrowia. Nauczyciel ma skończone 55 lat i przeszło 20 lat "przy tablicy". Może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Czy ma jakieś inne, korzystniejsze rozwiązania? Jaką odprawę może uzyskać. Z góry dziękuje za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodziła dziecko dnia 18.04.2021 roku, złożyła wniosek o urlop macierzyński, który przysługuje w wymiarze 20 tygodni: do 04.09.2021 roku włącznie. Nauczycielka chciałaby przerwać urlop macierzyński w dniu 30.08.2021 do 03.09.201 roku, przekazując prawa do urlopu tacierzyńskiego ojcu dziecka, w wymiarze 1 tygodnia. Czy jest to możliwe? Czy w takiej sytuacji nauczycielce przysługuje urlop rodzicielski (w wymiarze 26 tygodni), skoro nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór przedłużenia umowy o pracę na czas określony po przedstawieniu przez Pracownicę zaświadczania lekarskiego o ciąży.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w punkcie przedszkolnym dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym( niepełnosprawność intelektualna i ruchowa) jako nauczyciel może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia na kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz pedagogiki opiekuńczej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe