Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły od kwietnia 2013 roku. Po przeprowadzonej kontroli dokumentacji kadrowej stwierdziłam brak aktów mianowania ( zatrudnienie na podstawie mianowania) w teczkach akt osobowych nauczycieli. Jestem w trakcie przygotowywania brakującej dokumentacji. Czy prawidłowy będzie zapis: Na podstawie art. 11 w związku z art. 10 ust. 1 i 5 oraz art. 13 -15 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 Nr 97, poz. 674, z póź. zm.) mianuję Panią/Pana z dniem 15.05.2013 na stanowisko NAUCZYCIELA. ( czy należy tu sprecyzować np. nauczyciela matematyki) Data 15.05.2013 roku została zakwestionowana przez jednego z nauczycieli gdyż twierdzi on, że jest zatrudniony od np. 1992 r. i zatrudnienie na podstawie mianowania powinno zawierać datę kiedy ten akt powinien być przyznany - zgodnie z posiadaną dokumentacją np. uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w roku 2005.
Nauczyciel ma rację. Nie można dopiero dzisiaj nawiązywać stosunku pracy na podstawie mianowania, jeżeli nauczyciel spełniał do tego warunki w latach poprzednich. W omawianym przypadku należy dokładnie przeanalizować dokumenty nauczycieli, ustalić od kiedy każdy z nich powinien być zatrudniony przez mianowanie i uznać takie zatrudnienie.
Karta Nauczyciela wprowadza wymóg zatrudnienia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w formie mianowania, jeżeli spełnia warunki określone w art. 10 ust. 5.
Dodatkowo, w przypadku uzyskania przez nauczyciela stopnia awansu nauczyciela mianowanego oraz np. pojawienia się możliwości zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, stosunek pracy z mocy prawa przekształca się w stosunek pracy zawarty przez mianowanie. Jeżeli takie sytuacje miały miejsce w Pani szkole, to mimo iż w teczkach akt osobowych nie ma odpowiednich dokumentów, stosunki pracy tych nauczycieli są zawarte przez mianowanie. Pani powinna teraz potwierdzić to na piśmie tym nauczycielom, których sytuację kadrową określa art. 10 ust. 5a pkt 1 i 2. (data wystawienia dokumentu dzisiejsza, data przekształcenia stosunku pracy, taka jaka wynika z dokumentacji).
Jeżeli wśród nauczycieli są tacy, którzy od samego początku, zamiast aktem mianowania zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, to w ich przypadku najlepiej sporządzić porozumienie stron, określające, że strony zgodnie uznają, że stosunek pracy zawarty w dniu ... na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony został zawarty przez mianowanie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 31.10.2021 r. pracownikowi obsługi upłynął okres zasiłkowy 182 dni. We wrześniu 2021 r. pracownik złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. 18 listopada otrzymał decyzję odmowną z ZUS. Pracownik poinformował zakład pracy, że się odwołuje od tej decyzji. W jaki sposób udokumentować nieobecność pracownika w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię prawną dotyczącą następujących spraw. 1. Nauczyciel zgodnie z przydziałem czynności wynikającym z arkusza organizacyjnego szkoły realizuje 19/18 godzin w edukacji wczesnoszkolnej oraz 3/26 jako wychowawca świetlicy. Czy jego pensum powinno być uśrednione? Czy godziny wykraczające poza ustalone pensum (tzw. godziny ponadwymiarowe) powinny być płatne z pensum 18/18, 26/26, czy też pensum uśrednionego? 2. Nauczyciel zgodnie z przydziałem czynności wynikającym z arkusza organizacyjnego szkoły realizuje 11/18 zajęć dydaktycznych (lekcyjnych) oraz 11/20 jako logopeda. Jego pensum zostało uśrednione i wynosi 19/19. Czy 3 godziny ponadwymiarowe tego nauczyciela powinny być płatne z pensum uśrednionego 19/19 czy pensum logopedy 20/20?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na cały rok szkolny tj od 1.09.2015 do 31.08.2016. Przebywał 90 dni na zwolnieniu lekarskim (w tym 85 dni w roku 2016). Dalsze zatrudnienie nie jest przewidziane. Czy w związku z powyższym będzie mu się należała "13" za 2016 r.
- Czy dyrektor jednostki chcąc wprowadzić do użytku instrukcję kancelaryjną, powinien ją najpierw przesłać do właściwego oddziału Państwowego Archiwum i czekać do momentu uzyskania jej zatwierdzenia? Czy też wysyłając wzór takiej instrukcji do zatwierdzenia, należy ją równocześnie wdrożyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia i z akt osobowych wynika że z art. 88 ust. 1 KN na dzień 31.12.2008 r nauczyciel miała 30 lat pracy w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela i nabyła prawa do emerytury, dlatego też zgodnie z art. 73 ust 2 KN nie przysługuje mu prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Po poinformowaniu nauczyciela o tym fakcie nauczyciel dostarczył postanowienie sądu z 2013 roku o niezaliczeniu okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do stażu emerytalnego (powód mała powierzchnia 1,26 ha i uczęszczanie do szkoły). W związku z tym nauczyciel nie ma 30 lat pracy na dzień 31.12.2008, a więc jest jest rozbieżność pomiędzy wysługą lat pracy w aktach osobowych, a wyliczeniem przez ZUS. Jak formalnie przeprowadzić dokumentację (jakie nauczyciel powinien złożyć pisma do dyrektora szkoły) udzielającą urlop dla poratowania zdrowia, jak wyprostować sytuację w aktach osobowych (ma zaliczone pracę w gospodarstwie), jaka nagroda jubileuszowa powinna być wypłacona (wliczająca okres pracy w gospodarstwie 40 lat czy nie 35 lat – ta nagroda została już wypłacona wcześniej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe