Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem w małej szkole podstawowej. W tym roku będą dwie godziny chemii. Zastanawiam się, czy warto pisać pismo do kuratora o zgodę przydzielenia 2 godz. chemii nauczycielowi, który ma skończone studia biologiczne dzienne, przyrodę i geografię, czy jest szansa na uzyskanie zgody od kuratorium?
Zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji jest dopuszczalne jedynie na czas określony w szkole prowadzonej przez gminę w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania albo na zastępstwo, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje (art. 1 ust. 7 i 9 KN). W związku z tym dyrektor musiałby wykazać, że podjął oraz jakie konkretnie działania zmierzające do zatrudnienia wykwalifikowanego nauczyciela, a także że okazały się nieskuteczne do znalezienia do pracy nauczyciela z kwalifikacjami z chemii. W szkole niesamorządowej nie ma możliwości zatrudnienia w szkole podstawowej za zgodą kuratora oświaty nauczyciela bez kwalifikacji (art. 91b ust. 2b KN), a jedynie chemika bez wykształcenia pedagogicznego, gdy nie znaleziono nauczyciela z kwalifikacjami (art. 7 ust. 1a i ust. 3 pkt 6 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uprzejmie proszę o interpretację prawną opisanej sytuacji: organ prowadzący przedszkole niepubliczne (fundacja czy stowarzyszenie) zatrudnia pracownika biurowego, który z wykształcenia jest nauczycielem. Po otwarciu/utworzeniu przedszkola chce, aby ten pracownik wykonywał pracę nauczyciela w utworzonym przedszkolu bez zmiany umowy o pracę. Proponuje pracownikowi wykonywanie pracy nauczyciela w oparciu o umowę wolontariacką z zakresem obowiązków nauczyciela przedszkola. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna/ zgodna z prawem? Jeśli tak, to czy umowa wolontariatu może być zaliczona do stażu pracy nauczyciela? Czy nadzór pedagogiczny może mieć tu zastrzeżenia, jeśli pracownik ma wyższe kierunkowe wykształcenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinnam obliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który ma: 14/18 godz. 2/30 godz. 3/26 godz., czy wszystko na jednym zaszeregowaniu, czy na każde pensum osobno?
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej i moje pytanie brzmi: Czy jest przepis zabraniający przyznania zapomogi świątecznej wszystkim pracownikom (zgodnie z kryterium dochodowym) jednego dnia lub jak przyznać pracownikom pomoc świąteczną zgodnie z prawem, jak ją nazwać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole została oddelegowana (na podstawie pisma skierowanego do dyrektora szkoły przez wiceprezesa Zarządu Oddziału ZNP) do pracy w biurze Oddziału ZNP nauczycielka na cały etat tj. 18/18 na okres kadencji. Czy nadal jest ona członkiem Rady Pedagogicznej i czy takie oddelegowanie jest właściwe, jeżeli członkami tej organizacji są nauczyciele wszystkich szkół w gminie oraz szkół średnich podlegających starostwu powiatowemu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe