Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem wygaszanego gimnazjum i wręczam moim nauczycielom ograniczenie zatrudnienia.Jeden z nauczycieli przeczytał pismo, ale go nie chciał przyjąć i nic nie podpisał.Co mam dalej z tm zrobić.
Zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, nauczycielowi gimnazjum, zatrudnionemu na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, którego dalsze zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć nie jest możliwe, dyrektor szkoły może zaproponować ograniczenie zatrudnienia. O propozycji ograniczenia etatu, dyrektor gimnazjum informuje nauczycieli w formie pisemnej, w terminie do dnia 15 maja 2018 r. Nauczyciel, w terminie 7 dni od dnia uzyskania propozycji, może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia. W razie braku zgody, rozwiązuje się z nim stosunek pracy, jeżeli nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny.
W opisanym przypadku dyrektor powinien sporządzić notatkę służbową albo adnotację na piśmie, że nauczyciel zapoznał się z pismem, jednak odmówił jego przyjęcia. W takich sytuacjach warto wręczać pisma w obecności innego pracownika szkoły, np. referenta/sekretarza szkoły/wicedyrektora, który będzie mógł poświadczyć zaistniały fakt.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje przepis prawa, który reguluje okres czasu do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela od momentu ukończenia studiów z przygotowaniem pedagogicznym.
Czy niepodjęcie pracy lub jakaś przerwa w jej wykonywaniu generuje stratę uprawnień do wykonywania tego zawodu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, jak powinna zostać zawarta umowa z nauczycielem mianowanym, który został przyjęty do szkoły na wolne 8/18 godzin. Prawnik ZNP twierdzi, że mogę zatrudnić takiego nauczyciela na czas określony ( na 1 rok). Jednak zgodnie z Art. 10.4 KN wydaje mi się, że powinnam taką osobę zatrudnić na czas nieokreślony. Z góry dziękuję za informację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przedszkola w zespole szkolno-przedszkolnym ma prawo do urlopu na żądanie poza okresem feryjnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony na 5/18 etatu. Od 1 września 2017 nauczyciel będzie realizował dodatkowo 2 godz.zajęć objętych nauczaniem indywidualnym: Czy 2 godziny tych zajęć można wykazać w nadgodzinach. Ze względu na stan zdrowia uczniowie korzystają ze zwolnienia lekarskiego i nie zawsze zaplanowane zajęcia są realizowane. Czy zwiększyć pensum z 5/18 na 7/18 ? Co w przypadku niezrealizowanych godzin?
- Dyrektor szkoły zastał pracownika (dozorca zmianowy praca od 18:00 do 6:00) śpiącego podczas pełnienia obowiązków służbowych. Pracownik napisał notatkę - oświadczenie z tego zdarzenia. Został poinformowany o konsekwencjach (art. 52 kp) i miał podjąć decyzję czy zwalnia się sam czy zostaje zwolniony dyscyplinarnie. W poniedziałek miał się stawić do pracy na rozmowę. Dozorca stawił się i zdecydował, że zwolni się sam. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron z datą poniedziałkową. Dwa dni później (środa) pracownik zwrócił się (pisemnie) z prośbą o wycofanie jego decyzji, motywując to tym, że podjął ją pochopnie i nie miał czasu na zastanowienie. Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić i w jaki sposób odpisać, że się nie zgadzamy? Czy jest na to jakaś podstawa prawna, którą można się podeprzeć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe