Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 02.09.2013r. dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie.
Prawidłowe powierzenie stanowiska dyrektora szkoły w opisanej sytuacji powinno mieć datę końcową 31.08.2018 r.
Z uzasadnienia wyroku WSA w Lublinie, III SA/Lu 948/14:
"a/ regułą jest powierzanie stanowiska dyrektora szkoły na okres 5 lat szkolnych, a krótszy okres powierzenia stanowiska jest wyjątkiem, który ma zastosowanie w uzasadnionym przypadku;
b/ okres powierzenia stanowiska nie może przekraczać 5 lat szkolnych, a po upływie okresu powierzenia stanowiska można przedłużyć te powierzenie zgodnie z art. 36a ust. 14 ustawy;
c/ okres powierzenia stanowiska dyrektora szkoły jest ściśle związany z pojęciem roku szkolnego zdefiniowanym w art. 63 ustawy i długość tego okresu mierzy się latami szkolnymi, a nie latami lub innymi okresami kalendarzowymi;
d/ powierzenie stanowiska dyrektora na nie więcej niż 5 lat szkolnych oznacza, że okres sprawowania stanowiska nie może zawierać w sobie więcej niż 5 okresów mieszczących się w poszczególnych latach szkolnych, a więc w okresach od 1 września każdego kolejnego roku kalendarzowego rozpoczynającego rok szkolny do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, kończącego rok szkolny.
e/ wymienione wyżej reguły mają zastosowanie niezależnie od tego czy powierzenie stanowiska dyrektora szkoły następuje po przeprowadzeniu konkursu (art. 36a ust. 2 ustawy), czy bez konkursu - w sytuacji kiedy do konkursu nie zgłosił się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata (art. 36a ust. 4 ustawy).
(...) rozpoczęcie okresu powierzenia stanowiska w toku roku szkolnego powoduje, że pierwszy rok szkolny okresu powierzenia stanowiska kończy się z końcem roku szkolnego, w którym dyrektor objął stanowisko, to jest z dniem 31 sierpnia. W takiej sytuacji dyrektor szkoły od początku nowego roku szkolnego, to jest od 1 września rozpoczyna kolejny rok szkolny okresu, na który powierzono stanowisko. Okres ten może skończyć się maksymalnie z upływem 4 kolejnych lat szkolnych. W takiej sytuacji, a więc objęcia stanowiska w toku roku szkolnego, okres 5 lat szkolnych, na który można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły zawsze będzie krótszy niż 5 lat kalendarzowych, a ściślej będzie mieścił się między 4 i 5 latami kalendarzowymi.
Tylko bowiem w sytuacji kiedy okres powierzenia stanowiska dyrektora szkoły rozpoczyna się z dniem 1 września, okres 5 lat szkolnych jest równoważny okresowi 5 lat kalendarzowych."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam
W szkole nastąpiła częściowa likwidacja. Zwolniono nauczycielkę, która nabyła prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, czyli spełniła wymóg 30 lat pracy do 31 grudnia 2008r. Nauczycielka ma 52 lata chce pracować dalej twierdząc, że ma ochronę przedemerytalną. Odwołała się do sądu. Czy rzeczywiście nauczycielka, mając nabyte prawo może korzystać z ochrony przedemerytalnej i nie można jej zwolnić? Proszę o szybką odpowiedź
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Kto odpowiada za sytuację, w której dyrektor szkoły, który nie wygrał konkursu, a dalej pracuje w szkole, nie ma zabezpieczonego etatu? Zgodnie z KN nauczyciel powinien otrzymać tę informację do końca maja. Czy nowy dyrektor musi zorganizować godziny dla ustępującego dyrektora? Kto byłby odpowiedzialny w sytuacji, gdy ustępujący dyrektor odwołałby się do sądu pracy? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien być zatrudniony nauczyciele, w edukacji wczesnoszkolnej ma 1 etat 18/18 oraz 6 godzi w świetlicy szkolnej. Czy godziny w świetlicy są to godziny ponadwymiarowe czy powinno się całość uśrednić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak często należy przeprowadzać szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla pracowników szkoły(nauczyciele+obsługa)?
- Czy mogę w arkuszu organizacyjnym przydzielić nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej dodatkowe godziny zajęć z wych. fizycznego, plastyki, muzyki, komputerowych w innych klasach I-III?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe