Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem wygaszanego gimnazjum. Moja kadencja kończy się 31.08.2018r. Jakie muszą być spełnione warunki by organ prowadzący, zgodnie z art. 231 ust. 4 , Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r., Przepisy wprowadzające ustawę - prawo oświatowe powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora gimnazjum do 31.08.2019r. Poinformowano mnie, że muszę posiadać aktualną ocenę pracy. Ostatnia ocenę miałam przed konkursem na dyrektora w kwietniu 2013r.
W przedstawionej sytuacji organ prowadzący może przedłużyć Pani powierzenie stanowiska dyrektora gimnazjum na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2019r. na podstawie przepisu art.231 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe ( Dz.U.z 2017r. poz.60 z późn.zm.). Konieczne będzie spełnienie wymagań określonych w § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U.z 2017r. poz.1597). Zgodnie z przepisem §1 pkt 4 lit. a rozporządzenia przed powierzeniem stanowiska dyrektora trzeba spełnić wymóg posiadania co najmniej dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy. W przypadku gdy ostatnia ocena pracy została dokonana w kwietniu 2013r., to dla celów przedłużenia stanowiska dyrektora gimnazjum będzie nieaktualna. W związku z powyższym powinna Pani na podstawie art.6a ustawy Karta Nauczyciela wystąpić z wnioskiem do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą o dokonanie oceny pracy.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe ( Dz.U.z 2017r. poz.60 z późn.zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U.z 2017r. poz.1597).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczeń kończący szkołę podstawową i uczeń kończący gimnazjum może otrzymać stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe jeżeli wychowawcy złożyli wnioski o przyznanie stypendium po drugim semestrze, tj. jeszcze w roku szkolnym, tzn. do 31 sierpnia? Wnioski spełniały kryteria przyznania stypendium, zgodnie z art. 90 g ustawy o systemie oświaty oraz regulaminem szkolnym. Czy, jeżeli dyrektor przyznawał do tej pory tym uczniom, a od 1 września -absolwentom stypendia, jest to nie zgodne z prawem? Jeżeli tak, to co w tej sytuacji ma zrobić, zwrócić do organu prowadzącego niesłusznie przyznane stypendia uczniów, czy to zależy już od organu prowadzącego, bo zgodnie z ustawą stypendia przyznaje się w ramach posiadanych przez szkołę środków finansowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia należą się „wczasy pod gruszą”?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoły niepubliczne maja obowiązek składania rocznych sprawozdań finansowych i merytorycznych z działalności szkoły podczas sesji rady gminy ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin może być religii w zerówce dla oddziału dzieci 3,4, i 5 letnich. Jeśli dwa razy po 30 min. - to za ile godzin płacimy nauczycielowi ( zważywszy , ze godziny pracy w zerówce są 60 minutowe)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin wychowania fizycznego powinno być realizowane w klasie I, II i III edukacji wczesnoszkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe