Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem dyplomowanym z 30-letnim stażem pracy w oświacie. Placówka, w której uczę, z dniem 1 września zostanie przekształcona w szkołę filialną i nie ma w niej dla mnie etatu. Czy mogę odejść na emeryturę w wieku 50 lat i na jakiej podstawie?
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, jakie spełniają warunki.
Z wcześniejszych emerytur na starych, korzystniejszych zasadach mogą skorzystać osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., które do końca 2008 r. osiągnęły wymagany wiek i staż pracy.
W przypadku nauczycieli jest to 30 lat pracy (według Karty Nauczyciela) lub według ustawy o FUS - 55 lat i 20 lat stażu.
Pomostówki, obecnie, przysługują jedynie nauczycielom zatrudnionym w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych. Dodatkowo kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, 20 lat pracy, w tym 15 lat w powyższych instytucjach na pełnym etacie.
Świadczenie kompensacyjne to kolejna alternatywa dla nauczycieli. Jednak z takiego świadczenia mogą skorzystać nauczyciele, którzy mają: 30 lat ubezpieczenia wraz ze studiami, w tym 20 "przy tablicy", ukończone 55 lat w latach 2009-2014. W kolejnych latach wymagany wiek będzie wzrastał, aż osiągnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Jeżeli nauczyciel nie spełnia żadnych z powyższych warunków, podlega powszechnym zasadom, czyli po osiągnięciu wieku emerytalnego - na tą chwilę 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Okazało się, ze na dzień 31 sierpnia będzie o 1 klasę mniej w edukacji wczesnoszkolnej (wielu uczniów odroczono), stan na dzień 07 sierpnia . Wszyscy nauczyciele są zatrudnieni na podstawie mianowania. Czy można ich zwolnić za trzymiesięcznym wypowiedzeniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Jaka odprawa dla pracownika niepedagogicznego Przedszkola samorządowego, który po przepracowaniu w jednostce 21 lat przechodzi na zasiłek przedemerytalny? Ogólny staż pracy 37 lat.; 2.Pracownik Szkoły niepedagogiczny przepracował 10 lat w jednostce. Ogółem 30 lat pracy. Odchodzi w lipcu na emeryturę. Jaka przysługuje odprawa dla tego pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole obowiązuje podpisywanie list obecności w pracy, co niektórych nauczycieli bardzo dziwi. Pracując w innych placówkach, twierdzą, że tylko w naszej jest taki obowiązek. Proszę o stanowisko w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Praca na 2 umowy u jednego pracodawcy (1 etat i 0,5 etatu), a dodatek stażowy. Szkoła zatrudnia pracownika administracji na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, w łącznym wymiarze czasu pracy 1,5 etatu. Pierwsza umowa została zawarta 1.09.2016 r. (1 etat), druga 1.01.2019 r. (0,5 etatu). Pracownik, przed pierwszym zatrudnieniem, tj. w 2016 r., przedstawił świadectwa pracy potwierdzające 13-letni zakończony okres zatrudnienia. Ten okres zaliczono do pierwszego stosunku pracy (zmiana dodatku stażowego u tego pracownika następuje w październiku każdego roku). W tej chwili, pracownik nabył już praw do wypłaty 16% dodatku stażowego. Czy ten okres należy zaliczyć do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłać dodatek za wysługę lat z dwóch umów? Czy do umowy podstawowej należy doliczać 16%, a do dodatkowej 13% (czyli za zakończone okresy zatrudnienia, bez wliczania okresu trwania pierwszej - podstawowej umowy)? Czy w ramach drugiej umowy pracownikowi w ogóle nie należy wypłacać dodatku stażowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na całym etacie w świetlicy szkolnej 26/26 oraz w tym roku szkolnym przydzielono mu 5 godzin z etatu nauczycielskiego - 5/18. Proszę o odpowiedź czy nauczyciel powinien: 1. Mieć dwie odrębne umowy; 2. wyliczone nadgodziny z pensum łączonego 26/26 + 5/18 = etat 24, czyli wychodzi 7 nadgodzin z 24; 3. wyliczone nadgodziny z etatu świetlicy ( 5 godzin )?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe