Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem, mgr nauczania początkowego (taki mam wpis na dyplomie). 1 września będę miała 35 lat pracy. Od 1.08.1996 r. pełnię funkcję dyrektora szkoły i przedszkola. Obecnie dobiega końca maja 22 letnia kadencja na stanowisku dyrektora. W kwietniu tego roku ogłoszono konkurs. Nie przystępuję do konkursy, chcę wrócić na stanowisko nauczyciela klas I-III, ponieważ przez 17 lat, w każde wakacje są remonty (a mój urlop to fikcja). Od września chciałabym uczyć w klasie I. Nauczycielki, które uczą w klasie III: jedna rok przed emeryturą, dwie z 20-letnim stażem pracy z kwalifikacjami również do przedszkola. Jedna z nich postanowiła "kopać" pode mną i wszelkimi sposobami chce mnie pozbawić pracy na stanowisku nauczyciela klasy I. Nie znam kandydatów na stanowisko dyrektora. Czy mogę stracić pracę i nie dostać klasy I? Nie jestem w konflikcie z rodzicami, nie choruję, w pracy z uczniami miałam wiele osiągnięć. Czy podpisy rodziców zebrane przez nauczycielkę (mogą pozbawić mnie pracy na stanowisku wychowawcy klasy I). Nie wiem co mówi nauczycielka do rodziców?
W opisanym przypadku, ustępujący dyrektor powraca na stanowisko nauczyciela w szkole, w której jest zatrudniony. W związku z tym, że nowy dyrektor obejmie stanowisko od września, dotychczasowy dyrektor sporządza projekt organizacyjny na nowy rok szkolny, w którym określa dla siebie godziny nauczycielskie, zgodnie z kwalifikacjami. W takich przypadkach często zdarza się, że w szkole jest niewystarczająca liczba godzin, w związku z czym zachodzi potrzeba ograniczenia innemu nauczycielowi ilości godzin, przeniesienia na inne stanowisko albo zwolnienia z pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej nauczyciel dyplomowany wraca do pracy po rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Dyrektor chce ją przenieść na stanowisko nauczyciela świetlicy, ponieważ nie ma klasy do wzięcia. Nauczycielka twierdzi, że może tylko na 18 godzin, a reszta to nadgodziny. Proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zatrudnionego w szkole niepublicznej wicedyrektora, a ja jestem dyrektorem. Czy ustanowiona kwota dla dyrektorów stanowi jedną kwotę w podziale na wice i dyrektora, czy dyrektor otrzymuje ustanowioną kwotę a z-ca już jakąś inną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska?
a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska?
b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu?
c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma
obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Gimnazja przekształciły się w szkoły podstawowe. Moje pytanie brzmi: Czy powinno się zawrzeć nowe porozumienie z dyrektorem szkoły macierzystej ?
- Czy można zatrudnić pracownika zajmującego stanowisko intendenta na stanowisku st. intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Pracownik ten spełnia wszystkie wymagania na stanowisko st.int.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe