Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nowym dyrektorem niepublicznego przedszkola. Czy procedury, regulaminy w przedszkolu przygotowane przez poprzedniego dyrektora powinnam aktualizować z dniem objęcia stanowiska? Jak numerować zarządzenia – czy mają być kontynuacją tych zarządzeń wydanych przez poprzedniego dyrektora, czy zarządzenia wydawane przez nowego są numerowane od początku?
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910) dyrektor kieruje działalnością szkoły lub placówki oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Jednym z elementów tego władztwa jest prawo dyrektora do wydawania wewnętrznie obowiązujących aktów prawnych.
Podkreślić należy, że przepisy prawa oświatowego nie regulują kwestii zasad wydawania przez dyrektora szkoły aktów prawnych. Z tego też powodu należy sięgnąć do przepisów ogólnych zawartych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 283). I tak, zgodnie z § 134 tego rozporządzenia podstawą wydania uchwały i zarządzenia może być jedynie przepis prawny, który upoważnia dany organ do uregulowania określonego zakresu spraw oraz wyznacza zadania lub kompetencje danego organu.
Zarządzenie powinno zawierać:
• tytuł, w którego skład wchodzą: nazwa aktu, numer aktu, nazwa organu wydającego, data wydania aktu,
• określenie przedmiotu zarządzenia,
• treść zarządzenia,
• podstawę prawną,
• datę wejścia w życie,
• przepis określający termin wejścia w życie zarządzenia,
• przepis uchylający, jeżeli zachodzi konieczność uchylenia dotychczas obowiązującego zarządzenia,
• podpis wydającego zarządzenie.
Dyrektor szkoły jest jej kierownikiem i odpowiada za całokształt jej działalności. W ramach swojej działalności może stosować wiele form zarządzania placówką, w tym zarządzenia. Przepisy nie wskazują na sposób prowadzenia numeracji zarządzeń dyrektora szkoły. Można ją prowadzić w roku szkolnym lub roku kalendarzowym. Błędna nie będzie również numeracja kadencyjna (jedna numeracja w okresie sprawowania funkcji dyrektora).
Nie ma również obowiązku aktualizowania tudzież zmiany regulacji wewnętrznych w przypadku objęcia funkcji przez nowego dyrektora. Oczywiście można to zrobić, jeżeli dokumenty wymagają nowelizacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W moim gimnazjum są uczniowie wyznania grekokatolickiego, którzy w międzyszkolnym punkcie katechetycznym mają religię- 2godziny i naukę języka mniejszości narodowej - j. ukraiński- 3 godziny tygodniowo na podstawie zatwierdzonego programu nauczania. Uczniowie są oceniani i klasyfikowani z tych zajęć, a oceny są zatwierdzane uchwałą rady pedagogicznej. Proszę o odpowiedź: Czy te zajęcia, chodzi głównie o j. ukraiński, należy traktować jako obowiązkowe? Czy wpisuje się je na świadectwie i czy ocena z tych zajęć jest brana do średniej ocen? Proszę również o wskazanie podstawy prawnej. Pozdrawiam
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły musi zmieniać regulamin rady pedagogicznej aneksem do regulaminu (jak on powinien brzmieć) czy może działać na podstawie rozporządzenia MEN z 20 i 25 marca w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek (tzw. nauczanie na odległość) i może prowadzić konferencje zdalne, w jaki sposób może podjąć uchwałę Rady Pedagogicznej w sprawie opiniowana arkusza? Jak powinien brzmieć protokół z e-konferencji?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia zdolnego / bez opinii poradni / szkoła powinna zorganizować dodatkowe zajęcia? Czy w klasach I-III zajęcia te prowadzi wychowawca? Kto przygotowuje program tych zajęć? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli dyrektor uzna, że kierownik wycieczki może być równocześnie opiekunem na tej wycieczce - jak wypełnić kartę wycieczki? Kierownik wpisuje siebie w miejscu kierownik i opiekun?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń podczas wystawiania ocen śródrocznych, otrzymał ocenę "nieklasyfikowany". Taka też została wpisana do e-dziennika. Jednak kilka dni po tym zabrał dokumenty ze szkoły. I na Radzie Klasyfikacyjnej nie figurował już jako uczeń i nie podlegał klasyfikacji. Jednak przy skreślonym nazwisku ucznia w e-dzienniku ocena śródroczna się wyświetla. Czy nauczyciel powinien zmienić ten zapis w e-dzienniku podczas rady klasyfikacyjnej, np. wpisując poziomą kreskę, czy też ta ocena wystawiona może pozostać w e- dzienniku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe