Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy liceum niepublicznym. Planujemy zatrudnienie specjalistów do zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy możliwe jest zatrudnienie tych osób na zasadzie umowy zlecenia, jeżeli mają nie więcej niż dwie godziny (w tym wypadku zegarowe) zajęć?
Na podstawie art. 10a ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Określa je art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Jeśli więc specjaliści są nauczycielami, ponieważ nie będą prowadzili więcej niż 4 godziny zajęć z uczniami, można ich zatrudnić na umowę zlecenia, o ile nie będą wykonywali zadań w warunkach typowych dla stosunku pracy – a więc w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem, rozumianym jako wydawanie wiążących poleceń co do sposobu wykonywania zadań. Również specjalistów niebędących nauczycielami można zatrudnić na umowę zlecenia, gdy nie będą wykonywali zadań w ww. warunkach typowych dla umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel wspomagający dla dziecka z autyzmem? Czy musi to być pedagogika specjalna czy wystarczy terapia pedagogiczna lub oligofrenopedagogika?
- Czy osoba, która ukończyła pedagogikę specjalną, ze specjalnością resocjalizacja i posiadająca przygotowanie pedagogiczne może pracować jako pedagog specjalny w punkcie przedszkolnym dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel robi staż zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego odbył staż w wymiarze 1 rok 6 miesięcy w ty okresie złożył podanie o przejście na emeryturę i ponownie został zatrudniony (przerwa w staży wynosi 2 dni) czy nauczyciel rozpoczyna staż od nowa czy może go nadal kontynuować
- Witam!
Uchwałą Rady Gminy szkoła z klasami I-VI została zmniejszona do I-III i przekształcona w szkołę filialną organizacyjnie podporządkowaną innej szkole od 1.09.2012 r. Nauczycielka ucząca w klasach IV-VI została zwolniona 30.05.2012 r. Nie ma kwalifikacji do I-III. Miała udokumentowany staż 30 lat do 31.12.2008 r. nabywając prawo do wcześniejszej emerytury. Odwołała się do sądu i chce pracować w nowej szkole, której podporządkowana jest Filia. Ma 53 lata i twierdzi, że jest w okresie ochronnym. Czy mając nabyte prawo do wcześniejszej emerytury może być chroniona do wieku emerytalnego? Proszę o poważne potraktowanie pytania i odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe