Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Niedopuszczalne jest dokonanie przez dyrektora wypowiedzenia warunków pracy w trybie art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. w odniesieniu do nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, co podkreśla liczne orzecznictwo, m.in. wyroki SN: z dnia 4 kwietnia 2017 r., II PK 81/16; z dnia 8 lipca 2015 r., II PK 11/15; z dnia 16 lipca 2013 r., II PK 334/12; z dnia 23 lutego 1999 r., I PKN 595/98; z dnia 26 marca 2013 r., III PK 37/12; z dnia 16 maja 2006 r., I PK 213/05.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam zatrudnionego nauczyciela w wymiarze 19/21 etatu, czy w związku z tym może realizować zajęcia w ciągu 4 dni w tygodniu?
- Nauczycielce przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze: 6 tygodni za 2014 rok oraz 4 tygodnie i 2 dni za 2015 rok. Nauczycielka nie chce skorzystać z tego urlopu tylko wrócić do pracy od 01 września. Czy w tym wypadku mogę wypłacić Jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop? Byłoby to korzystne dla szkoły, ponieważ nie musiałabym zatrudniać nauczyciela na zastępstwo na ten okres, a uczniowie uniknęliby zmiany nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły ponadgimnazjalnej, zatrudniona w pełnym wymiarze godzin, w maju i czerwcu (po odejściu klas maturalnych) będzie realizować 10 godzin zajęć dydaktycznych tygodniowo. Zgodnie z art.35 K.N. 64 godziny ponadwymiarowe wypracowane we wcześniejszym okresie zostały zaliczone jako uzupełnienie etatu w maju i czerwcu. Czy należy się ich zwrot w sytuacji gdy nauczycielka w maju będzie przebywać na zwolnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Chciałabym zatrudnić główną księgową w placówce oświatowej nie organizując konkursu.
Zgodnie z prawem można dokonać przeniesienia pracownika z innej placówki za porozumieniem stron.
Pracownik który ma być przeniesiony posiada odpowiednie wykształcenie ale ma 2 lata pracy w księgowości.
Pytanie. Czy można przenieść takiego pracownika zgodnie z wewnętrznymi przepisami czy musi mieć obowiązkowo minimum 3 lata pracy w księgowości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe