Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy placówką niepubliczną (ośrodek rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawczy). Czy możemy zatrudnić osobę z wykształceniem wyższym magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym - kierunek pedagogika opiekuńczo - wychowawcza na stanowisko nauczyciela do pracy z dziećmi z głęboką niepełnosprawnością? Osoba nie ukończyła oligofrenopedagogiki, ale zapisała się już na studia podyplomowe. Jeśli nie mogę to czy mogę wystąpić do kuratorium o zgodę?
Po ukończeniu studiów podyplomowych nauczyciel nie będzie miał kwalifikacji do prowadzenia zajęć realizujących podstawę programową w OREW ani zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, ponieważ: a) nie ma tytułu licencjata lub magistra z oligofrenopedagogiki; b) nie ma kwalifikacji nauczyciela przedszkola lub szkoły, a tylko one wraz ze studiami podyplomowymi z oligofrenopedagogiki byłyby wystarczające – § 15 ust. 1 w zw. z § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575. W niepublicznej placówce nie można zatrudnić nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji, co wprost wynika z treści art. 91b ust. 2a w zw. z art. 10 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Ponadto kurator oświaty nie jest uprawniony do wyrażenia zgody na zatrudnienie nauczyciela bez pełnych kwalifikacji, ponieważ w niepublicznych placówkach nie obowiązuje art. 10 ust. 9 KN z racji tego, że nie jest wymieniony w art. 91b ust. 2 pkt 3 KN wśród przepisów stosowanych do nauczycieli niepublicznych placówek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany zatrudniony w naszej szkole w niepełnym wymiarze od 01.09.2006 r. do nadal, wskazał nasza szkołę jako drugi zakład pracy. Podstawowym zatrudnieniem była praca jako nauczyciel w innej szkole od 01.01.1998 r. W dniu 16.04.2018 r. przedstawiła świadectwo pracy , że z dniem 31.12.2014 r. rozwiązała umowę o pracę w podstawowym miejscu pracy. W naszej szkole do tej pory wysługę miała liczoną tylko z stażu pracy w naszej szkole tj. 11 lat pracy. Proszę o odpowiedź jaki staż pracy powinna na dzień dzisiejszy mieć nauczycielka i od kiedy jeżeli będzie zmiana wysługi lat należy Pani wyrównać.
Odpowiedź od Państwa:
Skoro nauczyciel rozwiązał umowę w podstawowym miejscu pracy i zatrudniony jest jedynie w Państwa szkole, to jest ona teraz szkołą macierzystą, w której przysługuje mu dodatek stażowy w pełnej wysokości (wszystkie zakończone okresy pracy). Do stażu należy więc doliczyć mu okres pracy w poprzedniej szkole, tj. od 01.01.1998 r. do 31.08.2006 r. (póżniej był zatrudniony już również w Państwa szkole) i ewentualne wcześniejsze okresy zaliczane do stażu pracy. Do zwiększonego dodatku nauczyciel był uprawniony od 01.01.2015 r., jednak wyrównanie przysluguje jedynie do 3 lat wstecz. Na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Moje dodatkowe pytanie:
po przeliczeni stażu pracy w/w nauczyciela na dzień 02.01.2018r. wynosi 20 lat pracy( dokument o swoim dodatkowym stażu pracy nauczyciel dostarczył 16.04.2018r.)
Moje pytanie :
1/ od kiedy wyrównać wysługę lat do 20 %,
2/ co z nagrodą jubileuszową za 20 lat pracy, czy należy wypłacić nauczycielowi nagrodę jubileuszową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 0,75 etatu przez 4 dni w tygodniu w przedszkolu (księgowa) przez 9 miesięcy? Posiada dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawnoiści-8 dni w roku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto powinien przeprowadzić instruktaż stanowiskowy (szkolenie wstępne) dla dyrektora przedszkola?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację: pracownica złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy na 4 godz. w dniu roboczym, czy pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego urlopu ? Pracownica ta pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku, jej staż pracy to 20 lat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka ma obciążenie komornicze. Przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy w takim wypadku kwota wypłacana pracownikowi może być niższa niż 1460 zł brutto, jeśli osiągnął większe wynagrodzenie niż kwota gwarantowana? Czy od kwoty gwarantowanej (1460 zł) potrąca się 20% chorobowego pracownikowi? Czy te 20% mniej dostaje komornik?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe