Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację: pracownica złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy na 4 godz. w dniu roboczym, czy pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego urlopu ? Pracownica ta pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku, jej staż pracy to 20 lat.
Zasadniczo urlopu wypoczynkowego udziela się w pełnych dniach, co wynika z przepisów art. 1542 kodeksu pracy, zgodnie z którym urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Nie ma zatem możliwości udzielenia pracownikowi urlopu na część dnia pracy, poza sytuacją opisaną w § 4 tego artykułu, tj. w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy godzinowy wymiar pracy pracownika jest różny w poszczególnych dniach pracy i pozostało mu jeszcze kilka godzin urlopu, np. 5, a w dniu, w którym chce skorzystać z urlopu powinien pracować więcej niż 5 godzin.
W opisanym przypadku taka sytuacja nie nastąpi, ponieważ pracownica za każdy dzień urlopu powinna mieć potrącane 8 godzin z puli 208 h (26 dni x 8 h = 208 h).
Pracodawca może zwolnić pracownika od pracy na część dnia, ale nie będzie to urlop wypoczynkowy (czas ten pracownik będzie musiał odpracować). Zgodnie z art. 151 § 21 kodeksu pracy, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak obliczyć pensum dla dyrektora szkoły,od czego jest zależne /zniżka/ Jaką maksymalnie może mieć zniżkę, dyrektor wydaje taki dokument?
- W lipcu 2013 nauczycielka zatrudniona w tutejszej placówce ukończy 65 lat ( ur. 1948 r.). Planuję przeniesienie jej z mocy prawa na emeryturę (na podstawie KN). Proszę o podpowiedź: jak powinno być zredagowane takie pismo i kiedy powinnam wręczyć je nauczycielce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w Przedszkolu Publicznym, w którym powołany jest manadzer, ja sprawuję funkcję wicedyrektora i zajmuję się głównie sprawami pedagogicznymi. W tym roku chciałabym rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Czy w mojej sytuacji istnieją jakieś inne przepisy regulujące sposób przebiegu stażu i jego zakończenie?
- Wolne za święto w sobotę. W jaki sposób dyrektor szkoły powinien wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Czy "oddanie dnia wolnego" dotyczy wszystkich pracowników szkoły (pedagogicznych, administracji i obsługi)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r. na 7/18 etatu przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) do 28.09.2012. Umowa przedłuży się do dnia porodu. Planowany poród we wrześniu. Gdyby nie ciąża i poród, nauczycielka byłaby ponownie zatrudniona na 9/18 etatu w nowym roku szkolnym. Z jakim wymiarem należy przedłużyć umowę do dnia porodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe