Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą likwidowaną. Czy wszystkim nauczycielom przysługuje odprawa pieniężna (jeśli tak to w jakiej wysokości oraz na jakiej podstawie prawnej) gdyż większość nauczycieli będzie zatrudniana na nowych warunkach przez innego pracodawcę. Czy tym nauczycielom, którzy będą zatrudniani przez nowego pracodawcę przysługuje odprawa pieniężna- w jakiej wysokości oraz na jakiej podstawie prawnej. Co się dzieje w tej sprawie z pracownikami niepedagogicznymi, którzy będą na nowo zatrudniani?
Treść pytania jest zbyt ogólna, aby możliwe było udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Ponadto nie podano, jaki podmiot prowadzi likwidowaną szkołę. W sytuacji, gdy nowy pracodawca tworzy szkołę nawet tego samego typu na bazie własnego majątku lub istnieje przed likwidacją innej szkoły i nie przejmuje majątku i zadań likwidowanej szkoły, nie dochodzi do przejścia likwidowanego zakładu pracy i przejęcia pracowników w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm., a w związku z tym pracownicy u likwidowanego pracodawcy nie tracą uprawnienia do odpraw, jeśli je nabywają u danego pracodawcy zgodnie z obowiązującymi przepisami, także gdy nawiążą niezwłocznie nowe stosunki pracy w oświacie. W samorządowej szkole odprawa przysługuje wszystkim nauczycielom na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. i jest uzależniona od postawy prawnej zatrudnienia. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, a nauczycielowi zatrudnionemu na umowę o pracę – w wysokości uzależnionej od stażu pracy i obliczonej według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969). Pracownikom niepedagogicznym odprawa na zasadach dotyczących nauczycieli zatrudnionych na umowy o pracę (czyli w zależności od stażu w likwidowanej szkole) przysługuje, jeśli szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników (art. 8 ust. 1 i 3 w zw. z art. i art. 1 ust. 1, art. 10 ust. 1 ww. ustawy).
W likwidowanej niesamorządowej szkole pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym odprawa przysługuje w wysokości uzależnionej od stażu pracy w szkole, jeżeli likwidowana szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 3 w zw. z art. i art. 1 ust. 1, art. 10 ust. 1 ww. ustawy.
Natomiast pracownicy co do zasady nie mają prawa do odpraw, gdy zostaną przejęci przez innego pracodawcę, który przejmie zadania i majątek likwidowanej szkoły i będzie ich zatrudniał na dotychczasowych warunkach, ponieważ w takim przypadku pracowników traktuje się jako kontynuujących zatrudnienie u nowego pracodawcy w rozumieniu art. 231 KP (uchwała SN z 16 marca 2016 r., II PK 26/15). Odprawy przysługiwałyby tym nauczycielom samorządowej szkoły, dla których po zmianie pracodawcy nie byłoby po przejęciu szkoły już pracy na pełen etat, a tylko w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 20 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcę z końcem września zrezygnować z funkcji dyrektora ale także nauczyciela. Do kogo i w jakiej formie mam się zwrócić z pismem o rezygnacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielowi realizującemu nauczanie indywidualne ucznia w domu w miejscowości, w której znajduje się szkoła, przysługuje delegacja? (nauczyciel dojeżdża do ucznia samochodem) 2. Czy w związku z tym nauczaniem należy zmienić nauczycielowi warunki umowy o pracę?
- Czy w przypadku gdy w szkole pojawił się wolny etat po nauczycielu, który miał umowę na czas nieokreślony i mam zatrudnić nowego nauczyciela kontraktowego to musi to być umowa na czas nieokreślony?
- Czy można nauczycielowi udzielić upomnienia ustnego za nieprzestrzeganie regulaminu pracy? Na poprzedniej radzie pedagogicznej przypominałam o obowiązkach, a okazało się, że nadal nie wszyscy wykonują swoje obowiązki, więc na następnej radzie udzieliłam upomnienia ustnego. Czy popełniłam wykroczenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zatrudnić nauczyciela – kandydatka ma ukończone studia licencjackie z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej (studia 3-letnie, I stopnia) oraz tytuł magistra z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej (studia 2-letnie II stopnia). Czy posiada ona kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe