Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy zakładem poprawczym i schroniskiem dla nieletnich. W organizacji pracy szkoły nie możemy zapewnić nawet pół etatu nauczycielowi pracującemu na warsztatach szkolnych. Nauczyciel ma skończone 60 lat. W naszej placówce pracuje 11 lat. Pracował również w innych placówkach oświatowych. Ogólnie ponad 30 lat. Czy nauczyciel ten może przejść na zasiłek kompensacyjny czy emeryturę pomostową z naszej placówki?
Sytuacja nauczyciela wymaga szczegółowej analizy, ponieważ niewystarczająca jest sama informacja o stażu ogólnym i okresie zatrudnienia u ostatniego pracodawcy. W związku z tym jedynie ogólnie można wskazać warunki nabywania świadczeń z ZUS.
Nauczycielowi najprawdopodobniej nie przysługuje świadczenie kompensacyjne. Na podstawie art. 4 ust. 1 i ust. 3 pkt 5 oraz art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 128 ze zm.) świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełniają łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek, który w przypadku mężczyzn w latach 2021–2022 wynosi co najmniej 59 lat; 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w następujących jednostkach w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (nie zalicza się do nich zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich): publicznych i niepublicznych przedszkolach, publicznych i niepublicznych szkołach, z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej i niepublicznych szkół artystycznych nieposiadających uprawnień publicznej szkoły artystycznej, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach, takich jak młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania; 3) rozwiązali stosunek pracy. Należy więc przede wszystkim ustalić, czy nauczyciel spełnia wymogi zatrudnienia w odpowiednim wymiarze w ww. jednostkach oświatowych, a więc zanim podjął pracę u obecnego pracodawcy, ponieważ zatrudnienie z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich można wliczyć tylko do ogólnego 30-letniego stażu.
Jeśli chodzi o warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej, zgodnie z art. 4 w zw. z załącznikiem nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924 ze zm.), prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: 1) urodził się po 31.12.1948 r.; 2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat; 3) osiągnął co najmniej 55 lat – kobieta, 60 lat – mężczyzna; 4) ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat – kobieta, 25 lat – mężczyzna; 5) przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; 6) po 31.12.2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; 7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy. Po 1 stycznia 2009 r. pracą w szczególnym charakterze jest wykonywanie w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy i innego pracownika pedagogicznego w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych; przed tym dniem była to praca na stanowisku pedagogicznym także w innych jednostkach oświatowych w wymiarze minimum ½ etatu pedagogicznego (art. 86 w zw. z art. 91b ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Również w tym przypadku należy zweryfikować posiadanie stażu pracy w odpowiednim wymiarze i jednostkach oświatowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel na urlopie zdrowotnym może mieć następny ze względu na stan zdrowia - jakie są możliwe sytuacje
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony od 1 września 2017 musi mieć zgodę dyrektora swojej placówki macierzystej (gimnazjum)? Od kogo musi być zgoda jeżeli od 1 września 2017 roku gimnazjum będzie przekształcone i połączone z szkołą podstawową, który dyrektor udziela zgody, jeżeli jest potrzebna?
- Witam. Czy zgodnie z prawem dodatek stażowy nauczycielowi zatrudnionemu w 2 szkołach wypłaca się tylko w jednej będącej podstawowym miejscem pracy? Nauczyciel w tej szkole zatrudniony w pełnym wymiarze, a w drugiej w niepełnym na zastępstwo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła publiczna prowadzona przez samorząd gminny, posiadająca stołówkę szkolną, bazę lokalową i kadrową (osoba o uprawnieniach instruktora praktycznej nauki zawodu) może być pracodawcą młodocianych pracowników w zawodzie kucharz? Dofinansowanie do zapłaty za wynagrodzenie dofinansowane z terytorialnego OHP.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony zawartą na okres od 1 lutego 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. z pracownikiem niepedagogicznym? Jest to druga umowa pracownika na czas określony, pierwsza zawarta była na okres od 3 października 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. W umowie nie zawarto porozumienia o możliwości rozwiązania wcześniejszego umowy na czas określony. Jeżeli można wypowiedzieć tę umowę to proszę o podanie na jakiej podstawie? Czy stosuje się miesięczny okres wypowiedzenia i czy należy uzasadnić wypowiedzenie podając jego przyczynę? Jaka przyczyna jest dopuszczalna przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe