Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Czy zgodnie z prawem dodatek stażowy nauczycielowi zatrudnionemu w 2 szkołach wypłaca się tylko w jednej będącej podstawowym miejscem pracy? Nauczyciel w tej szkole zatrudniony w pełnym wymiarze, a w drugiej w niepełnym na zastępstwo.
Dodatek stażowy wypłaca się w każdej szkole zgodnie z ilością przepracowanych lat w danej szkole. Oznacza to, że jeśli nauczyciel przepracował pełnych np. 15 lat w jednej szkole, a w drugiej np. 5 to w każdej ze szkół otrzymuje dodatek: w 1-wszej za 15 lat w drugiej za 5 lat.
Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy. Dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Nauczyciel powinien wskazać, który stosunek pracy jest dla niego podstawowym, a który dodatkowym stosunkiem pracy. Zwykle jako podstawowy zostaje wskazany ten, w którym nauczyciel zatrudniony jest w większym wymiarze czasu pracy.
Do okresów pracy uprawniających w podstawowym miejscu pracy do dodatku za wysługę zalicza się:
1) okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy,
2) inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zatem dodatek stażowy jest liczony w każdym miejscu pracy oddzielnie z zachowaniem zasady, że w miejscu podstawowego zatrudnienia zalicza się wszystkie okresy z poprzedniech miejsc pracy.
Podstawa prawna:
- art. 33 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.),
- § 7 ust. 1, ust. 2, ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 15 września zatrudniłam nauczyciela języka angielskiego na czas określony. Jest to jego pierwsza praca, natomiast 26 października przyniósł wypowiedzenie. Na jakiej podstawie rozwiązać z nim stosunek pracy Karta Nauczyciela czy Kodeksu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik obsługi, który bierze odbiór za 6 stycznia musi odebrać dzień wolny w styczniu, czy może później? Czy pisze podanie o urlop, czy o odbiór dnia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2012 r. publiczna szkoła podstawowa funkcjonować będzie pod skrzydłami fundacji. Czy fundacja jako organ prowadzący może decydować o tym, że nauczyciel bez kwalifikacji do nauczania danego przedmiotu będzie tego przedmiotu uczył bez występowania o zgodę do kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stanie placówki zatrudniony jest nauczyciel informatyki i j. niemieckiego, który przebywa od 8 lat na urlopie wychowawczym (2 dzieci). Jest to nauczyciel dyplomowany, posiadający umowę o pracę przez mianowanie. Placówka w tym czasie przeszła dwukrotne przeobrażenie. Najpierw w 2012 r. połączyła się z gimnazjum, następnie w 2019 r. stała się Zespołem Szkół, w skład którego weszła Specjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi dla uczniów ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie są w normie intelektualnej. Na stanie placówki jest germanista z pełnymi kwalifikacjami (nauczyciel dyplomowany, umowa o pracę przez mianowanie jako nauczyciel j. niemieckiego), w tym ze studiami podyplomowymi w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Posiada kilkuletnią praktykę w pracy z ww. uczniami. Ponadto od grudnia 2020 r. został objęty szczególną ochroną stosunku pracy. Wiem, że nauczyciele j. obcych nie muszą mieć ukończonych studiów podyplomowych w zakresie pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Jest też zatrudniony nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami do nauczania informatyki - posiada też studia podyplomowe w zakresie pracy z uczniami autystycznymi.
Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie wychowawczym z dniem 31.08.2021 r. Z jakich przepisów powinnam skorzystać? Czy jest tez może inne rozwiązanie, np. etat świetlicy? Jednak przypominam, że ów nauczyciel nie ma kwalifikacji do pracy z uczniami autystycznymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w wypowiedzeniu umowy pracownikowi niepedagogicznemu wystarczy wpisać: przyczyny reorganizacyjne czy też powinno się wpisać przyjęte kryteria wyboru do zwolnienia w tym przypadku posiadanie innego źródła dochodu - emerytury. Pracownik wytypowany do zwolnienia posiada prawo do emerytury.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe