Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kobieta, urodzona się 13.03.1957 r. Na dzień 31 grudnia 2008 miałam 30-letni staż pracy (tylko pedagogiczny). Mój wiek emerytalny (ten jeszcze dziś obowiązujący to 61 l i 5 m-cy). Gdyby nic się nie zmieniło to mogłabym pracować max do 12 sierpnia 2018 roku i przejść na wcześniejszą emeryturę. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat proszę o informację do kiedy mogę pracować, aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę i mieć wyliczoną wg starych zasad? Chcę pracować jak najdłużej.
W opisanej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, a dokładnie art. 21, zgodnie z którym nauczyciele, którzy spełnili warunki określone w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz:
1) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 01.10.2017) osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągnęli wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy (dotychczasowy, wydłużony powszechny wiek emerytalny), albo
2) od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (01.10.2017) do dnia 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn
– mogą skorzystać z tego uprawnienia po uprzednim rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy albo rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 KN oraz po zgłoszeniu wniosku o emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy muszę przydzielić pełny etat nauczycielowi: 1) który wraca z rocznego urlopu wychowawczego 2) który wraca z urlopu macierzyńskiego? Dodam, że nauczyciele mieli przed odejściem na urlop pełne etaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy niepedagogiczni przedszkola są w gotowości do pracy, świadczą pracę co drugi dzień w wymiarze 6 godzin. Jak naliczyć im wynagrodzenie i na jakiej podstawie prawnej w sytuacji epidemii koronawirusa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy z dniem 30.09.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 30 .09.2020 r. posiadał będzie 39 letni staż pracy. W naszej placówce przepracuje 16 lat i 4 miesiące. Jaka odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi?
Dnia 22.08.2021 r. pracownik przepracowałby 40 lat pracy. Czy w dniu 30.09.2020 (zakończenie umowy w związku z przejściem na emeryturę) należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową (rok wcześniej)? Jakie przepisy to regulują?
Czy po rozwiązaniu umowy w związku z przejściem na emeryturę można z tym pracownikiem zawrzeć ponownie umowę o pracę. Czy powinna być jakaś przerwa pomiędzy zakończeniem umowy a zawarciem nowej?
Czy jeśli pracownik zostanie ponownie zatrudniony należy mu doliczyć dodatek za wysługę (taki jaki posiadał) czy musi sobie go wypracować od początku?
Jakie są zasady przydzielenia wymiaru urlopu do nowego stosunku pracy naliczamy mu z wymiaru 20 dni czy 26 dni?
Jakie stosuje się praktyki przy zatrudnianiu emeryta?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę z uczniem upośledzonym ? Proszę podać podstawę prawną.
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela. Bardzo proszę o informacje dotyczące okresów wypowiedzenia obowiązujących przy składaniu wypowiedzeń przez nauczycieli z podziałem na:
1. Umowy na czas określony w podziale na stopnie awansu zawodowego.
2. Umowy na czas nieokreślony w podziale na stopnie awansu zawodowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe